Spółka z o.o. posiada dwie indywidualne interpretacje przepisów prawa podatkowego (z zakresu VAT i podatku dochodowego od osób prawnych) wydane ?w październiku 2012 r. i w lutym 2014 r. W obu tych pismach organ podatkowy potwierdził prawidłowość stanowiska spółki z o.o. jako wnioskodawcy.

Jeśli spółka z o.o. zastosowała się do otrzymanych interpretacji indywidualnych, to czy spółka akcyjna jako następca prawny będzie mogła korzystać z ochrony wynikającej z interpretacji otrzymanych przez przejmowaną spółkę z o.o.? – pyta czytelniczka.

Zastosowanie się podatnika do wydanej na jego wniosek interpretacji indywidualnej ?w zakresie dotyczącym VAT ?i CIT podlega ochronie prawnej unormowanej w art. 14k–14n ordynacji podatkowej (dalej: o.p.). Ochrona udzielana podatnikowi działającemu w zaufaniu do interpretacji indywidualnej wynika z tzw. zasady nieszkodzenia, która realizuje się przede wszystkim poprzez ewentualne zwolnienie z obowiązku zapłaty podatku, nienaliczanie odsetek za zwłokę oraz odstąpienie od prowadzenia postępowania karnego skarbowego. Ochrona prawna podatnika nie jest skutkiem wydania samej interpretacji, lecz wynika z zastosowania się do niej.

Czego dotyczy sukcesja

Zasadą jest, że gdy osoba prawna łączy się przez przejęcie innej osoby prawnej, to wstępuje ona we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa ?i obowiązki łączącej się spółki. Tak stanowi art. 93 § 2 pkt 1 o.p. określający zasady sukcesji podatkowej w przypadku połączenia wymienionych ?w tym przepisie podmiotów. Wątpliwości może budzić to, czy sukcesja podatkowa dotyczy również interpretacji podatkowych wydanych przejmowanej spółce w jej indywidualnej sprawie.

Przekonał się o tym podatnik, którego sprawę rozstrzygnął NSA w wyroku z 10 maja 2012 r. (II FSK 2046/10). ?W sprawie tej podatnik nie zgadzał się z organem podatkowym, który twierdził, że przepisy dotyczące sukcesji podatkowej nie mają zastosowania w przypadku połączenia podmiotów, gdyż w odniesieniu do interpretacji indywidualnych przepisów prawa podatkowego wydawanych na podstawie art. 14b o.p., w brzmieniu obowiązującym od 1 lipca 2007 r., nie można mówić o nabyciu przez podatnika żadnych praw ani o przejęciu obowiązków.

Inne zdanie na ten temat miał jednak NSA, który wskazał, że następca prawny może przejąć uprawnienia gwarancyjne (ochronne) wynikające ?z interpretacji prawa podatkowego udzielonej spółce przejmowanej w jej indywidualnej sprawie. Ochrona ta jest jednak warunkowa. A mianowicie przysługuje ona wtedy, gdy uprawnienia do tej ochrony nabyła sama spółka przejmowana jeszcze przed przejęciem (połączeniem, zawiązaniem). Zgodnie bowiem z ogólną regułą sukcesji podatkowej spółka przejmująca może nabyć wyłącznie prawa nabyte i istniejące w momencie utraty bytu prawnego przez spółkę przejmowaną. W rezultacie NSA stwierdził w tym wyroku, że: „Następca prawny zainteresowanego może w związku z tym skorzystać z ochrony, o jakiej mowa w art. 14k i art. 14m o.p. wyłącznie wówczas, gdy zainteresowany, któremu udzielono interpretacji, zastosował się do niej przed dniem połączenia (przejęcia). Uzyska przy tym ochronę tylko w takim zakresie i na takich samych warunkach, na jakich przysługiwałaby jego poprzednikowi prawnemu. Odmienna wykładnia przepisów art. 93 § 1 i 2 o.p. prowadziłaby do naruszenia zasady pogłębiania zaufania do działania organów państwa, a także byłaby niezgodna z celem regulacji, dotyczącej indywidualnych interpretacji".

Fiskus już nie kwestionuje

Obecnie organy podatkowe nie kwestionują już prawa do ochrony przysługującej spółce przejmującej z tytułu interpretacji podatkowej wydanej spółce przejmowanej. Trzeba jednak mieć na uwadze, że uprawnienie to – jak stwierdził NSA – jest warunkowe. Potwierdzeniem jest interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie ?z 26 marca 2014 r. (IPPP2/443-123/14-3/KOM). W piśmie tym czytamy, że: „(...) prawo do ochrony na podstawie przepisów dotyczących wydawania interpretacji indywidualnych przejdzie na następcę, o ile przysługiwało poprzednikowi. Aby więc takie prawo do ochrony przeszło na następcę w drodze sukcesji, poprzednik musiał zastosować się do interpretacji indywidualnej. Tylko ?w sytuacji zastosowania się poprzednika prawnego do treści adresowanej do niego interpretacji ochrona przed skutkami jej zmiany rozciąga się na jego następcę prawnego".

Gdy są spełnione warunki

Jeśli zatem przejmowana spółka z o.o. uzyskała indywidualne interpretacje z zakresu prawa podatkowego (tj. z zakresu VAT i CIT), do których się zastosowała przed dniem przejęcia, to spółka przejmująca (spółka akcyjna) – zarówno po połączeniu, jak i w odniesieniu do okresu sprzed połączenia – również korzysta z ochrony wynikającej ?z tych interpretacji w takim zakresie i na takich samych warunkach, na jakich przysługiwałyby one spółce przejmowanej. Warunkiem przejścia tej ochrony na następcę prawnego jest zastosowanie się do wydanej interpretacji indywidualnej przez spółkę przejmowaną.