Przewidziane w nim rozwiązania adresowane są do właścicieli małych i średnich firm, narażonych na trudności na poszczególnych etapach prowadzenia biznesu.

Cele

W programie zawarto wiele wskazówek, które umożliwią zwiększenie szans na pomoc upadającym przedsiębiorstwom. Wczesne zmierzenie się z trudnościami gwarantuje większe szanse na uratowanie firmy. Im wcześniej następuje rozpoznanie problemu i interwencja, tym lepsze rezultaty restrukturyzacyjne można osiągnąć. Dlatego istotne jest upowszechnianie wykorzystania systemów wczesnego ostrzegania, które pomogą przedsiębiorcy odpowiednio wcześnie dostrzec i zdiagnozować ewentualne problemy, w tym m.in. zagrożenie niewypłacalnością.

Najważniejsze kierunki działań to:

Szczególne znaczenie ma wsparcie decyzji o ponownym podjęciu działalności gospodarczej – tzw. nowy start. Zaprojektowany system działań w ramach tzw. nowej szansy powinien objąć wsparcie informacyjne, doradcze oraz psychologiczne, szczególnie dla przedsiębiorców doświadczonych upadłością.

Dla kogo?

Ten system będzie adresowany szczególnie do przedsiębiorców, którzy chcą zrealizować nowy pomysł biznesowy w oparciu o dotychczasowe doświadczenie i przedstawią biznes plan, który zostanie pozytywnie oceniony przez eksperta. Skorzystać z niego mogą również ci, którzy chcą podjąć na nowo poprzednią działalność, eliminując z niej czynniki, które wpłynęły na porażkę biznesową, mają wstępną wizję swojej nowej strategii działalności gospodarczej i są w stanie wykazać, iż dołożyli należytej staranności do prowadzenia poprzedniego biznesu.

Przepisy

Preferowanie prymatu restrukturyzacji nad likwidacją przedsiębiorstwa wymaga zapewnienia przedsiębiorcom elastycznych ram prawnych, służących przeprowadzeniu skutecznych i szybkich działań sanacyjnych, które pozwolą na utrzymanie przedsiębiorstwa na rynku.