Znikająca umowa

Zatrudniłam się w małym sklepiku działającym w jednej ?z galerii handlowych w moim mieście. Pracodawca zapowiedział jednak, że zanim podpisze ze mną umowę ?o pracę, muszę zaliczyć dwutygodniowy staż. Po fakcie okazało się, że nie dostałam obiecanej umowy, a pracodawca nie chce mi zapłacić za te dwa tygodnie, bo twierdzi, że to był bezpłatny staż. Co mam zrobić?

W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie zgłoszenie w najbliższym inspektoracie pracy nielegalnego zatrudnienia bez umowy. Inspektor uda się wtedy do pracodawcy na kontrolę i ustali, czy faktycznie doszło do wykonywania pracy bez umowy i czy danej osobie należy się wynagrodzenie za dwa tygodnie oraz inne świadczenia pieniężne, np. ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Ponadto inspektor sprawdzi, czy pracodawca dopełnił obowiązku zgłoszenia do ubezpieczenia społecznego. Jeżeli będzie on twierdził, że nie zatrudniał pracownika, lub wskazywał, że miała to być umowa cywilnoprawna ustna, to pozostaje tylko droga sądowa. W tym wypadku zarówno pracownik może dochodzić uznania zatrudnienia za stosunek pracy, jak i inspektor pracy w uzasadnionych sytuacjach może wystąpić z pozwem o ustalenie istnienia stosunku pracy.

Jaki okres wypowiedzenia

Jestem kadrową i przygotowuję umowy na czas określony. Prasa donosi, że rząd pracuje nad wydłużeniem okresów wypowiedzenia takich umów. Jaki okres wypowiedzenia mam do nich wpisać – dwutygodniowy czy miesięczny?

Wydłużenie okresów wypowiedzenia umów na czas określony to dopiero propozycja i bywa, że takie propozycje nie stają się później obowiązującym prawem. Nawet jeśli zmienią się okresy wypowiadania takich umów, to trzeba pamiętać, że nowe przepisy będą określały, czy stosuje się je również do rozpoczętych już okresów wypowiedzenia.

Kontrakt zamiast etatu

Pracodawca straszy nas zwolnieniem i proponuje zastąpienie etatu umową-zleceniem lub działalnością gospodarczą. Obawiam się, że razem z etatem stracę wiele przywilejów przysługujących wyłącznie pracownikom. Jednocześnie zależy mi na zachowaniu źródła utrzymania. Co oznacza taka zmiana podstawy zatrudnienia?

Reklama
Reklama

Decyzja należy do pracownika. Jeżeli taka zmiana miałaby na celu ominięcie przepisów prawa pracy, to i tak przysługuje roszczenie o ustalenie istnienia stosunku pracy niezależnie od nazwy umowy zawartej przez strony. Kontynuowanie zatrudnienia na podstawie zlecenia na takich samych warunkach jak podczas umowy o pracę stanowi uzasadnioną podstawę do wystąpienia z tym powództwem. Zleceniobiorca może w tym zakresie zwrócić się o pomoc do inspektora pracy. Inspektor może wystąpić z takim pozwem do sądu w imieniu zainteresowanego. Ponadto, zgodnie z art. 281 pkt 1 kodeksu pracy, pracodawca, który zastępuje etat umową cywilnoprawną, podlega karze grzywny od 1 tys. zł do 30 tys. zł.

Bezprawne zwolnienie

Pracuję w jednej z największych sieci supermarketów działających w Polsce i tuż przed weekendem, 30 kwietnia, dostałam wypowiedzenie umowy ze względu na długotrwałą nieobecność pracy w związku ze zwolnieniami lekarskimi. Tak naprawdę były to zwolnienia na cztery–pięć dni. Czy takie wypowiedzenie jest zgodne z prawem?

Proponuję złożyć odwołanie do sądu pracy. Termin do wniesienia odwołania wynosi siedem dni od dnia doręczenia pisma. W wypowiedzeniu pracodawca powinien wskazać właściwy sąd pracy. Najważniejsze, aby w tym piśmie znalazły się szczegółowe dane na temat osoby odwołującej się od wypowiedzenia i przyczyna, dla której nie zgadza się pani z wypowiedzeniem. Sąd pracy oceni, czy takie krótkotrwałe nieobecności zatrudnionego faktycznie dezorganizują pracę dużego sklepu.

Agnieszka  ?Jaroszek główny specjalista w Departamencie ?Legalności Zatrudnienia ?Głównego Inspektoratu Pracy