Zbliża się koniec pierwszego kwartału roku, a to oznacza, że muszę uiścić opłatę roczną za użytkowanie wieczyste gruntu. W tym roku jest ona o ponad 100 proc. wyższa niż w ubiegłym. Czy gmina mogła dokonać tak znacznej podwyżki? Mam też problemy finansowe – kontrahent nie zapłacił mi za towar i nie jestem w stanie w tym terminie uiścić całej kwoty. Czy mogę wystąpić o rozłożenie opłaty na raty? – pyta czytelnik.

W tym roku jest już za późno. Użytkownik wieczysty musi płacić roczną opłatę przez cały okres użytkowania wieczystego, w terminie do 31 marca każdego roku, z góry za dany rok. Zgodnie z art. 71 ustawy o gospodarce nieruchomościami nie pobiera się jej jedynie za rok, w którym zostało ustanowione prawo użytkowania wieczystego. Ten sam przepis pozwala ubiegać się przedsiębiorcom o przesunięcie terminu  wnoszenia tej opłaty, a nawet rozłożenie jej na raty. Trzeba to jednak zrobić nie później niż 14 dni przed upływem terminu płatności, czyli do 16 marca.

Złożenie wniosku niczego jednak nie gwarantuje.  To właściciel gruntu (zazwyczaj jest nim gmina) podejmuje decyzję, czy pójść na rękę przedsiębiorcy czy nie. Przepisy w tym wypadku niczego nie narzucają. Gmina (czy np. starostwo) może więc przesunąć termin zapłaty rocznej opłaty, może też rozłożyć ją na dowolną liczbę rat. Jeżeli jednak nie wyrazi na to zgody, przedsiębiorca nie może  tego kwestionować. Na ogół jednak miasta nie godzą się na rozkładanie opłaty przedsiębiorcom na raty. Boją się, że ucierpi na tym ich budżet.

Jeśli chodzi o aktualizację rocznych opłat za użytkowanie wieczyste, warto wiedzieć, że ponad dwa lata temu ustawodawca wprowadził zmiany do ustawy o gospodarce nieruchomościami. Nakazują one  rozkładać na raty podwyżkę rocznej opłaty, ale tylko wtedy, gdy przekracza ona 200 proc. dotychczasowej opłaty. W pierwszym roku nie mogłaby przekroczyć 200 proc., w kolejnych dwóch latach pozostałość byłaby rozłożona na dwie równe części.

podstawa prawna: ustawa z 21 sierpnia 1997 r. – o gospodarce nieruchomościami (tekst jedn. DzU z 2010 r. nr 102, poz. 651 ze zm.)