W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest postępowanie zabezpieczające. Możliwe jest ono do przeprowadzenia w każdej sprawie cywilnej. Wniosek ?o udzielenie zabezpieczenia można skierować do sądu zarówno przed wszczęciem postępowania (np. w pozwie), ?ale także w trakcie jego trwania. Żeby zabezpieczenie zostało udzielone trzeba uprawdopodobnić dochodzone roszczenie oraz interes prawny w udzieleniu zabezpieczenia. To ostatnie oznacza, że trzeba wykazać, że brak zabezpieczenia uniemożliwi lub poważnie utrudni osiągnięcie w sprawie celu postępowania. Wniosek o udzielenie zabezpieczenia musi więc zawierać:
Zabezpieczenie roszczeń pieniężnych może następować poprzez:
Najczęściej zabezpieczenie ?jest realizowane w sposób wskazany w pierwszej grupie. ?I tak, zajęte rzeczy ruchome nie mogą zostać oddane pod dozór wnioskodawcy zabezpieczenia. Zajęte pieniądze powinny zostać złożone na rachunku depozytowym sądu, a zajęte papiery wartościowe w banku. Przy zabezpieczeniu nie chodzi bowiem o to, żeby powód uzyskał wcześniej to, czego żąda, ale żeby po wygraniu sprawy miał taką możliwość. Przekazanie mu określonych składników majątkowych od razu rodziłoby niebezpieczeństwo, że w razie przegrania sprawy mogłyby się pojawić problemy z odzyskaniem przez pozwanego zabezpieczonej należności. W przypadku, gdy zabezpieczenie dotyczy ustanowienia zarządu przymusowego nad przedsiębiorstwem obowiązują określone zasady. Zarządca jest ustanawiany przez sąd wydający postanowienie ?o udzieleniu zabezpieczenia. Postanowienia o zabezpieczeniu nie wymaga nadawania mu klauzuli wykonalności. Oczywiście zarządcą nie może zostać osoba zobowiązana do udzielenia zabezpieczenia.
Zabezpieczenie upada po upływie miesiąca od uprawomocnienia się orzeczenia, które uwzględnia roszczenie podlegające zabezpieczeniu.