Do biura RPO trafiła uchwała Rada Izby Notarialnej w Warszawie dotycząca przeszukania siedziby Rady oraz siedzib dwóch kancelarii notarialnych przez pracowników urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w związku z toczącym postępowaniem antymonopolowym. Przy okazji wyłonił się problem braku możliwości wniesienia zażalenia na postanowienie sądu ochrony konkurencji i konsumentów (SOKiK) w sprawie przeszukania pomieszczeń lub rzeczy do sądu wyższej instancji.

Problem dotyczy art. 105c ust. 1 ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Przepis ten przyznaje osobom dokonującym kontroli w ramach prowadzonego postępowania antymonopolowego uprawnienie do przeszukania pomieszczeń lub rzeczy. Do takiego przeszukania dochodzi za zgodą SOKiK udzieloną w ciągu 48 godzin na wniosek Prezesa UOKiK. Na postanowienie to nie przysługuje zażalenie.

W ocenie Rzecznika takie rozwiązanie może budzić wątpliwości z punktu widzenia konstytucyjnej zasady dwuinstancyjności postępowania sądowego. Ponadto jednoinstancyjne postępowanie w sprawie przeszukania przez UOKiK sprawia, że nadzór nad zastosowaniem tego środka wydaje się być niewystarczający.

– Pomimo tego, że wniosek Prezesa UOKiK w sprawie wydania zgody na dokonanie przeszukania jest oceniany przez SOKiK, to jednak – mając na uwadze, że przeszukanie jest czynnością procesową zmierzającą do pozyskania dowodów głęboko wkraczającą w prawo do prywatności kontrolowanego – zasadne wydaje się rozważenie wprowadzenia do ustawy prawa do zaskarżenia przez przedsiębiorcę postanowienia w przedmiocie przeszukania – uważa prof. Irena Lipowicz, RPO.

Z opisywanym problemem Rzecznik wystąpił do Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jacka Cichockiego.