Obszerna i złożona problematyka szkód środowiskowych zaczyna się przebijać w świadomości publicznej jako istotny czynnik kształtujący życie gospodarcze. Również firmy budowlane są odpowiedzialne za takie prowadzenie swojej działalności, które nie generuje szkód w środowisku naturalnym. Jest to o tyle trudne, że właściwie każda tego rodzaju aktywność zmienia środowisko przynajmniej w stopniu minimalnym (hałas, kurz, dym). Rzecz cała rozbija się o odpowiednie normy. Należy jednak zauważyć, że te ulegają stopniowemu zaostrzaniu, gdyż taka jest tendencja w Unii Europejskiej.
Przykład
Podczas prac ziemnych na obiekcie budowlanym doszło do uszkodzenia zakopanego zbiornika metalowego, w którym znajdowały się substancje chemiczne. W wyniku uszkodzenia doszło do wycieku i do skażenia ziemi. Szkody środowiskowe były objęte ubezpieczeniem OC, ale tylko w zakresie szkód na mieniu i na osobie. Koszt usunięcia zanieczyszczeń z gleby nie był ubezpieczony i obciążył wykonawcę.
Klauzula brokerska szkód środowiskowych występuje w wielu postaciach. Może ona mieć zróżnicowany zakres. Za szkody środowiskowe ubezpieczyciele najchętniej uznają nagłe i niespodziewane uwolnienie substancji szkodliwych dla środowiska w ilości przekraczającej normy. Oznacza to, że działanie polegające na stopniowym zwiększaniu ilości toksyn czy innych szkodliwych substancji nie będzie objęte ubezpieczeniem.
Ograniczenia dotyczą zwłaszcza zakresu naprawienia szkód w środowisku. Ustawodawstwo administracyjne stosunkowo rygorystycznie podchodzi do podmiotów zanieczyszczających środowisko, przerzucając na nich pełny koszt przywrócenia stanu środowiska sprzed szkody (rekultywacja, odtworzenie ekosystemu). Bardzo trudne jest pozyskanie takiego pełnego pokrycia na szkody środowiskowe. Ubezpieczyciele zgadzają się co najwyżej na rekultywację gleby.
Uwaga! Klauzula szkód środowiskowych nie obejmie pełnego kosztu przywrócenia środowiska do stanu sprzed szkody.
Warto też zwrócić uwagę na inne ograniczenia ochrony ubezpieczeniowej za szkody środowiskowe, np. terminy zgłoszenia szkody, określone przyczyny i przebieg zdarzeń szkodowych, obowiązki informacyjne i prewencyjne. —p.s.