Ich wprowadzenie jest powiązane z modyfikacją przepisów o uprawnieniach rodzicielskich.

Więcej kodów

Od 1 listopada 2013 r. weszły w życie zmiany wynikające ?z wrześniowej nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych ?i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy ?w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz innych dokumentów z 23 października 2009 r. (DzU ?nr 186, poz. 1444 ze zm., dalej rozporządzenie).

Przede wszystkim przybyło kodów świadczenia/przerwy związanych z urlopami pracowników rodziców. Zawarte są one w części XI załącznika nr 18 w dziale 3 „Rodzaj świadczenia i przerwy". W miejsce kodów ogólniejszych pojawiły się bardziej szczegółowe:

- ?319 – zasiłek macierzyński z ubezpieczenia chorobowego za okres ustalony jako okres urlopu rodzicielskiego,

- ?320 – wyrównanie zasiłku macierzyńskiego z ubezpieczenia chorobowego za okres ustalony jako okres urlopu rodzicielskiego,

- ?325 – zasiłek macierzyński z ubezpieczenia chorobowego za okres ustalony jako okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego,

- ?326 – wyrównanie zasiłku macierzyńskiego z ubezpieczenia chorobowego za okres ustalony jako okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego,

- ?327 – zasiłek macierzyński z ubezpieczenia chorobowego za okres ustalony jako okres urlopu ojcowskiego,

- ?328 – wyrównanie zasiłku macierzyńskiego z ubezpieczenia chorobowego za okres ustalony jako okres urlopu ojcowskiego.

Porządek w papierach

Kolejna zmiana polega na uporządkowaniu formularzy ZUS (ZUA, ZCNA, ZZA, ZIUA, ZWUA, ZSWA) w zakresie numeru NIP. W formularzach tych nie uwzględniono bowiem, że obecnie osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej lub nie są zarejestrowane jako podatnicy VAT, nie muszą mieć NIP. Jedynym właściwym identyfikatorem numerycznym dla ubezpieczonego wykazywanym w dokumentach zgłoszeniowych ?i rozliczeniowych jest PESEL. Dopiero gdy osobie ubezpieczonej nie nadano tego numeru, trzeba podać serię i numer dowodu osobistego lub paszportu.

W drukach rozliczeniowych ZUS (DRA, RCA, RZA) pojawiły się nowe pola na wykazanie należnych składek wobec wszystkich źródeł finansowania przez ubezpieczonego, płatnika lub budżet państwa. Dodatkowo w ZUS RCA ?i ZUS DRA wyodrębniono dwa osobne pola dla podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe oraz wypadkowe. Dotychczas dla obu tych ubezpieczeń przeznaczone było jedno pole do wpisania podstawy wymiaru.

W miejsce formularza ZUS RMUA pojawiły się druki informacji miesięcznej dla osoby ubezpieczonej (załącznik nr 16a do rozporządzenia) i rocznej dla ubezpieczonego (załącznik nr 16b do rozporządzenia).

Nowelizacja uporządkowała kody ubezpieczenia po zmianach wprowadzonych nowelizacją ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych obowiązującą od 1 stycznia 2013 r. Zmiany polegały na usunięciu zbędnych kodów, dodaniu jednego nowego kodu i zmianie opisu jednego kodu.