Po Nowym Roku w związku ze spadkiem zamówień jesteśmy zmuszeni zarządzić kilkudniową przerwę w pracy na niektórych stanowiskach. W związku z tym zatrudnieni, w tym również niepełnosprawni, będą zwolnieni z obowiązku przychodzenia do zakładu. Zgodnie z art. 81 § 1 k.p. za czas niewykonywania pracy pracownicy ci, jeżeli byli gotowi do jej wykonania, otrzymają wynagrodzenie wynikające z osobistego zaszeregowania. Czy osoby te wykazuje się w poz. 37 i 38 wniosku Wn-D (zatrudnienie wyliczone według art. 21 ust. 5 ustawy o rehabilitacji) oraz w poz. 39 i 40 wniosku Wn-D (stan zatrudnienia na podstawie rozporządzenia Komisji WE nr 800/2008)? Czy na te osoby przysługuje dofinansowanie, jeżeli mają ustalony stopień niepełnosprawności?
Tak.
Pracodawca po pierwsze może wliczać te osoby do wskaźników zatrudnienia wyliczonych na podstawie art. 21 ust. 5 ustawy ?z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jedn. DzU z 2011 r. nr 127, poz. 721 ze zm., dalej ustawa o rehabilitacji) do poz. 37, 38 na Wn-D, na INF-1 i DEK-IIa. Po drugie może je też uwzględniać, wyliczając wskaźniki z rozporządzenia unijnego 800/2008 ?w poz. 39–42 w formularzu Wn-D. Te osoby nie będą przecież na żadnym urlopie wymienionym w ustawie czy rozporządzeniu. Cały czas pozostają w zatrudnieniu i są gotowe świadczyć pracę.
Również jeżeli niepełnosprawni etatowcy będą mieli wypłacone na swoje konta bankowe wynagrodzenia (lub za pomocą przekazu pocztowego) za ten miesiąc, będzie to oznaczało, że pracodawca poniósł za nich koszty płacy. Zatem będzie mu także przysługiwało dofinansowanie na te osoby.
Z tolerancją do 14 dni
Jesteśmy zakładem pracy chronionej (zpchr). Wynagrodzenia dla osób niepełnosprawnych wypłacamy na ich rachunki bankowe do 10. dnia każdego miesiąca. Jeżeli ?za listopad 2013 r. wypłaciliśmy pensje 16 grudnia, to czy mamy prawo złożyć Wn-D ?za 11/2013 r. (wypłata po terminie płatności)?
Tak.
Zgodnie z art. 26a ust. 1a1 pkt 3 ustawy o rehabilitacji miesięczne dofinansowanie nie przysługuje, gdy miesięczne koszty płacy pracodawca poniósł z uchybieniem terminów wynikających z odrębnych przepisów, przekraczających 14 dni. Regulacja ta obowiązuje od 1 grudnia 2012 r. Przypominam, że przy staraniach o dofinansowanie za konkretny miesiąc najpierw trzeba niepełnosprawnym wypłacić wynagrodzenia, aby pracodawca mógł wysłać do 20. dnia miesiąca wniosek Wn-D z załącznikami do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. A zatem najpóźniej wynagrodzenie za listopad 2013 r. powinno być uregulowane 19 grudnia 2013 r., aby szef do 20 grudnia 2013 r. wysłał do PFRON druk Wn-D za listopad 2013 r.
Co do jednej osoby
Jak należy obecnie wyliczać wskaźnik zatrudnienia ogółem i niepełnosprawnych dla zpchr i pracodawców z tzw. otwartego rynku na podstawie ustawy o rehabilitacji?
Pracodawcy prowadzący zakłady pracy chronionej ustalają wskaźnik zatrudnienia ogółem oraz zatrudnienia osób niepełnosprawnych zgodnie z art. 28 ust. 1 i 3 ustawy o rehabilitacji, a pozostali w myśl jej art. 21 ust. 1 i 5. Należy jednak pamiętać, że zaliczenie niepełnosprawnego do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych powinno nastąpić też zgodnie z art. 2a ustawy o rehabilitacji. A zatem pracodawca nie wlicza do ogólnego stanu zatrudnienia niepełnosprawnych przebywających na urlopach bezpłatnych oraz – jeżeli nie są to osoby niepełnosprawne – zatrudnionych:
Czy do stanu zatrudnienia pracodawca prowadzący zpchr zalicza także niepełnosprawnych wykonujących pracę nakładczą?
Tak
jeżeli ich wynagrodzenie ustalono co najmniej w wysokości:
U niepełnosprawnych wykonawców wymiar czasu pracy ustala się jako iloraz wysokości określonego i najniższego wynagrodzenia. Przy czym maksymalny wymiar czasu pracy, podany zgodnie z tymi regułami, nie może przekraczać jednego etatu.