Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi potwierdził korzystną wykładnię przepisów ograniczających odliczenie VAT od nabycia samochodów osobowych (sygn. IPTPP4/443-458/13-6/MK). Obecnie są one zawarte w nowelizacji ustawy o VAT i ustawy o transporcie drogowym (DzU nr 247, poz. 1652, ze zm.). Zgodnie z tą regulacją nabycie aut osobowych (z wyjątkami dotyczącymi np. pojazdów typu pick-up) uprawnia do odliczenia jedynie 60 proc. VAT z faktur zakupowych, nie więcej jednak niż 6 tys. zł.
Jednym z wyjątków od tego ograniczenia jest sytuacja, gdy firma nabywająca auta zajmuje się ich odsprzedażą lub oddawaniem w odpłatne używanie i są one przeznaczone wyłącznie do wykorzystania na te cele przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy.
Przyszły przedsiębiorca we wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej umieścił jako przedmiot działalności m.in. wynajem i dzierżawę samochodów osobowych i furgonetek. Najem niekoniecznie miał być jednak głównym przedmiotem działalności nowej firmy, podatnika VAT. Skala przedsięwzięcia także nie była duża. Podatnik wyjaśnił, że do końca 2013 roku zamierza zawrzeć umowę leasingu operacyjnego jednego samochodu osobowego. Auto zostanie wyleasingowane z przeznaczeniem na wynajem w ramach prowadzonej działalności gospodarczej na czas nie krótszy niż sześć miesięcy.
W tym okresie samochód nie będzie wykorzystywany w inny sposób – zapewnił podatnik. Możliwe, że żaden klient nie będzie zainteresowany najmem na nieprzerwany okres sześciu miesięcy. Auto może być więc wynajmowane na krótsze okresy. Dodatkowo samochód może czekać na pierwszego chętnego, w czasie gdy podatnik będzie już płacił leasingodawcy.
Podatnik wnioskował o potwierdzenie, że wszystkie powyższe okoliczności nie przekreślają prawa do pełnego odliczenia VAT.
Izba skarbowa przyznała rację przedsiębiorcy. Prawo do odliczenia nie zostało uwarunkowane okresem, jaki upłynął od zawarcia umowy leasingu do dnia zawarcia umowy najmu – uznał organ. Potwierdził, że wnioskodawca będzie miał też prawo do pełnego odliczenia w przypadku oddania samochodu do odpłatnego używania na krótkie okresy, przy założeniu, że będzie on przeznaczony wyłącznie do tego celu przez okres co najmniej sześciu miesięcy.
Prawo do odliczenia nie jest uzależnione od liczby posiadanych samochodów oraz od tego, czy najem samochodów będzie przeważającym rodzajem działalności gospodarczej – wyjaśniła też izba.
—Mateusz Maj