Nie.

Prawdopodobnie czytelniczka i jej firma posługują się starymi formularzami, których można było używać tylko do końca ubiegłego roku. Od początku stycznia br. trzeba już używać zmienionych kwestionariuszy. Nie może on m.in. zawierać punktu dotyczącego ujawnienia przez pracownika NIP. Tym bardziej, że nie obowiązuje on już osób fizycznych nawet w urzędach skarbowych. Wystarczy tam nr PESEL. I choć nie zmieniło się w tym zakresie rozporządzenie w sprawie dokumentów pracowniczych, to wynika z innej podstawy.

Od 1 września 2011 r. nie ma już obowiązku podawania przez pracowników numeru identyfikacji podatkowej (NIP). Wyłączyła go zmieniona ustawa z 29 lipca 2011 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników oraz niektórych innych ustaw (DzU nr 171, poz. 1016, dalej ustawa o ewidencji i identyfikacji podatników). Jej art. 67 ust. 1 zniósł numer identyfikacji podatkowej nadany osobom fizycznym objętym rejestrem PESEL, nieprowadzącym działalności gospodarczej lub niebędącym zarejestrowanymi podatnikami podatku od towarów i usług.

To, że powołane przez czytelniczkę rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 22 czerwca 2006 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (DzU nr 125, poz. 869) posługuje się wzorem kwestionariusza dla pracownika (załącznik 2) ze starym wymogiem, absolutnie nie oznacza, że pracodawcy muszą go stosować. Wręcz przeciwnie.

Ustawa o ewidencji i identyfikacji podatników, eliminując z innych aktów określenia czy wymogi dotyczące ujawniania NIP, wskazała tylko na ustawy. Wśród nich nie ma jednak kodeksu pracy, bowiem w żadnym jego przepisie nie pojawiał się obowiązek podawania tego numeru.

Natomiast do aktów prawnych wydanych m.in. na podstawie kodeksu pracy odnosi się art. 74 ust. 1 ustawy o  ewidencji i identyfikacji podatników. Zgodnie z nim do wyczerpania nakładów druków formularzy, których wzory zostały określone na podstawie odrębnych przepisów, ale nie dłużej niż do 31 grudnia 2012 r., druki te mogły być stosowane wobec osób fizycznych, które wcześniej używały NIP. To oznacza, że tylko do tego czasu wolno było stosować te druki. Czytelniczka powinna więc wręczyć pracownikowi do wypełnienia druk, w którym wyeliminuje nieobowiązujący już  punkt.

Co to jest NIP

To dziesięciocyfrowy kod służący do identyfikacji podatników w Polsce. Nadaje go naczelnik urzędu skarbowego. Od 1 września 2011 r. osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej używają numeru PESEL jako identyfikatora podatkowego.

Jakie dane dla szefa

Zgodnie z art. 221 k.p. pracodawca ma prawo żądać od osoby ubiegającej się o zatrudnienie podania danych osobowych obejmujących:

1) imię (imiona) i nazwisko,

2) imiona rodziców,

3) datę urodzenia,

4) miejsce zamieszkania (adres do korespondencji),

5) wykształcenie,

6) przebieg dotychczasowego zatrudnienia.

Od pracownika natomiast może domagać się, niezależnie od poprzednich informacji, ujawniają także: