Postępowanie przeciwko spółce Złote Wyprzedaże zostało wszczęte w marcu 2013 roku po zawiadomieniu miejskiego rzecznika konsumentów w Warszawie. Przedsiębiorca ten prowadzi sklep internetowy.

Wątpliwości urzędu wzbudziły postanowienia w regulaminie zakupów, które ograniczały prawa klientów. I tak, firma zastrzegała w nim, że zwrot towaru w ustawowym terminie 10 dni jest możliwy tylko w oryginalnym opakowaniu.

Tymczasem zgodnie z przepisami ustawy o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny (DzU z 2012 r. poz. 1225), konsument, który kupuje przez Internet, może odstąpić od umowy bez podania przyczyn, składając stosowne oświadczenie na piśmie w terminie 10 dni. Do zachowania tego terminu wystarczy wysłanie oświadczenia przed jego upływem (art. 7 ust. 1).

W razie odstąpienia od umowy jest ona uważana za niezawartą, a konsument jest zwolniony z wszelkich zobowiązań. To, co strony świadczyły, ulega zwrotowi w stanie niezmienionym, chyba że zmiana była konieczna w granicach zwykłego zarządu (rozpakowanie produktu, aby sprawdzić jego jakość i wygląd mieści się w pojęciu zwykłego zarządu).

Zwrot powinien nastąpić niezwłocznie, nie później niż w terminie czternastu dni. Jeżeli konsument dokonał jakichkolwiek przedpłat, należą się od nich odsetki ustawowe od daty dokonania przedpłaty (art. 7 ust. 3).

Tym samym konsument, odstępując od umowy, musi odesłać towar na własny koszt. Jednak przepisy nie wymagają, aby zwrot ten został dokonany w oryginalnym opakowaniu.  Ponadto, zgodnie z warunkiem stosowanym przez przedsiębiorcę, klient, który składał reklamację, musiał się zgodzić wyłącznie na naprawę produktu.

Zgodnie z prawem – w tym przypadku w myśl przepisów ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz o zmianie kodeksu cywilnego (DzU z 2002r. nr 141, poz. 1176 ze zm.), klient może samodzielnie zdecydować, czy chce, aby wadliwą rzecz wymieniono na nową, czy naprawiono (art. 8).

Warto podkreślić, że Złote Wyprzedaże zobowiązały się do wykreślenia sprzecznych z prawem postanowień w ciągu dwóch miesięcy od uprawomocnienia się decyzji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.