O refundację kosztów wyposażenia czy doposażenia stanowiska pracy dla bezrobotnego skierowanego z urzędu pracy może się ubiegać każdy przedsiębiorca, a także producent rolny.
Kwota pomocy wynosi maksymalnie sześciokrotność przeciętnego wynagrodzenia. W tym roku przedsiębiorca może więc liczyć aż na 22 440,30 zł wsparcia. Z tych pieniędzy może sfinansować zakup sprzętu niezbędnego bezrobotnemu na nowym stanowisku. Może to być nowa lada czy kasa fiskalna w sklepie, a w biurze komputer i drukarka oraz biurko.
Wydatki te muszą być ściśle związane z prowadzoną działalnością gospodarczą i zakresem obowiązków na tworzonym stanowisku. W zamian za wsparcie z urzędu pracodawca musi zobowiązać się do utrzymania tej posady przez co najmniej 24 miesiące. A jeśli w tym czasie bezrobotny zwolni się z pracy, urząd skieruje następną osobę na jej miejsce.
Wnioski do urzędów pracy można składać przez cały rok, gdyż większość urzędów tak rozkłada pieniądze z Funduszu Pracy, by bez przerw udzielać pomocy przedsiębiorcom. Jednak najlepiej zrobić to na początku roku, tuż po tym jak do pośredniaków wpłyną pieniądze na aktywizację bezrobotnych. Przedsiębiorca będzie miał wówczas największe szanse na uzyskanie dotacji.
Sprawdź, czy spełniasz warunki
Prawo do refundacji ma firma, która prowadziła działalność przez ostatnie sześć miesięcy i w tym czasie nie zmniejszyła wymiaru czasu pracy pracowników i nie rozwiązała z nimi stosunków pracy w drodze wypowiedzenia bądź na mocy porozumienia stron z przyczyn niedotyczących pracowników.
Przedsiębiorca starający się o refundację nie może także zalegać z zapłatą wynagrodzeń, ani składek do ZUS, NFZ, na Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Emerytur Pomostowych.
Firma nie może mieć także innych zaległości np. podatkowych, w stosunku do swoich kontrahentów, niespłaconych kredytów w banku. Jednak przedsiębiorca, który zawarł z ZUS umowę o rozłożenie zaległości na raty i spłaca dług w terminie, będzie mógł starać się o to wsparcie.
W przypadku producentów rolnych przepisy przewidują dodatkowe wymagania. Muszą oni przedstawić dokumenty potwierdzające zatrudnienie w okresie sześciu miesięcy bezpośrednio poprzedzających dzień złożenia wniosku, w każdym miesiącu, co najmniej jednego pracownika na podstawie stosunku pracy w pełnym wymiarze czasu pracy oraz dokumenty potwierdzające jego ubezpieczenie.
Z kręgu usprawnionych do starania się o wsparcie z urzędu pracy wykluczeni są przedsiębiorcy, którzy w ciągu trzech lat przed złożeniem wniosku korzystali z pomocy urzędu pracy na wyposażenie lub doposażenie stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego.
Na takie wsparcie nie mają także szans przedsiębiorcy ukarani w okresie dwóch lat przed złożeniem wniosku za przestępstwo przeciwko obrotowi gospodarczemu.
Napisz wniosek o refundację
Podstawą przyznana refundacji jest złożenie kompletnego wniosku do starosty (za pośrednictwem urzędu pracy). Trzeba w nim podać:
We wniosku przedsiębiorca określa także liczbę wyposażanych lub doposażanych stanowisk pracy dla skierowanych bezrobotnych, które jest gotów zorganizować w swojej firmie. Dołącza do tego kalkulację wydatków na poszczególne stanowiska pracy, źródła ich finansowania oraz wynikającą z tego łączną kwotę refundacji, o którą występuje.
Przedsiębiorca powinien też szczegółowo określić rodzaj pracy, jaka będzie wykonywana przez skierowanego bezrobotnego, oraz oczekiwane od niego kwalifikacje, umiejętności i doświadczenie zawodowe niezbędne do wykonywania pracy. Wszystkie te szczegóły najlepiej ustalić z pracownikiem urzędu pracy, który pomoże przedsiębiorcy w prawidłowym wypełnieniu wniosku.
Na koniec przedsiębiorca powinien określić sposób zabezpieczenia wypłaty refundacji przez urząd pracy. Może to być np. weksel, z poręczeniem wekslowym (aval), gwarancja bankowa, zastaw na prawach lub rzeczach, blokada środków zgromadzonych na rachunku bankowym albo akt notarialny o poddaniu się egzekucji przez dłużnika.
Czekaj na decyzję starosty i podpisz umowę
Urząd pracy, do którego wpłynął wniosek w sprawie refundacji, ma 30 dni na jego rozpatrzenie. Jeśli spełnia wszelkie wymagania formalne, urząd pracy w imieniu starosty powiatu podpisze z przedsiębiorcą umowę. W myśl takiego kontraktu pracodawca zobowiązuje się do zatrudnienia bezrobotnego na wyposażonym lub doposażonym stanowisku pracy w pełnym wymiarze przez co najmniej 24 miesiące. Przedsiębiorca zobowiązuje się także do rozliczenia kosztów zakupu umówionych sprzętów do wyposażenia stanowiska.
Taka umowa będzie zawierać zastrzeżenie o konieczności zwrotu refundacji, razem z odsetkami, w razie złożenia wraz z wnioskiem niezgodnych z prawdą oświadczeń, zaświadczeń lub informacji, lub naruszenia innych warunków umowy, np. zwolni bezrobotnego z przyczyn od niego niezależnych, nawet za porozumieniem stron.
Przez cały czas trwania umowy urząd pracy będzie kontrolował, czy przedsiębiorca wywiązuje się z obowiązku zatrudnienia bezrobotnego w pełnym wymiarze na tym stanowisku. W razie wcześniejszego niezgodnego z prawem rozwiązania umowy przez przedsiębiorcę, który skorzystał z refundacji, urząd pracy może zażądać jej zwrotu w wysokości proporcjonalnej do okresu niezatrudniania na utworzonych stanowiskach pracy skierowanych bezrobotnych, wraz z odsetkami ustawowymi naliczonymi od dnia otrzymania refundacji.
Przedsiębiorca nie musi się obawiać konieczności zwrotu refundacji w przypadku gdy bezrobotny sam zwolni się z pracy, czy gdy do zwolnienia dojdzie w wyniku ciężkiego naruszenia przez niego obowiązków pracowniczych czyli w trybie dyscyplinarnym.
Najpierw sfinansuj zakup, potem zwrot pieniędzy
Pracodawca musi najpierw z własnej kieszeni sfinansować zakupy niezbędne do urządzenia nowego stanowiska i dopiero później wystąpić do urzędu pracy o refundację tych wydatków. Aby do tego doszło, musi wcześniej przygotować dokładne zestawienie umówionych z urzędem pracy zakupów.
Następnie pracownik urzędu sprawdzi, czy faktycznie zostało utworzone stanowisko pracy dla bezrobotnego, którego dotyczy umowa, i wypłaci pieniądze na wskazane konto przedsiębiorcy.
Rozlicz VAT od zakupionego sprzętu
Przedsiębiorca korzystający z refundacji musi rozliczyć się z podatku VAT zawartego w cenie zakupionego sprzętu. Jeśli podmiot, który wystąpił o refundację, jest płatnikiem tego podatku ma obowiązek przekazać kwotę podatku odliczonego lub zwróconego przez urząd skarbowy, od zakupów, które później zostały zrefundowane przez urząd pracy. Płatnik VAT ma na to 90 dni od złożenia w urzędzie skarbowym deklaracji podatkowej, lub 30 dni od dnia dokonania przez urząd skarbowy zwrotu podatku.
Wystąp o refundację składek
Po roku zatrudnienia bezrobotnego w pełnym wymiarze na stanowisku wyposażonym, lub doposażonym dzięki pieniądzom z urzędu pracy, przedsiębiorca może wystąpić o jednorazową refundację składek na ubezpieczenia społeczne tego pracownika. Jednorazowa refundacja przysługuje do wysokości trzykrotności minimalnego wynagrodzenia, czyli obecnie nawet 4,8 tys. zł.
Kryteria udzielenia pomocy
Przepisy ustanawiają tylko minimalne wymagania, jakie trzeba spełnić, by uzyskać refundację. Każdy urząd może określić własne kryteria udzielenia pomocy. Warto więc przed złożeniem wniosku sprawdzić wymagania lokalnego pośredniaka. Przykładowo, zdarza się, że powiatowy urząd pracy ogranicza udzielenie pomocy do pracodawców którzy zatrudniają u siebie co najmniej dwie osoby na pełnym etacie.
Powszechną praktyką stało się również wymaganie od przedsiębiorców obietnicy zatrudnienia bezrobotnego przez kolejny rok po zakończeniu okresu 24 miesięcy obowiązkowego zatrudnienia bezrobotnego po wypłacie refundacji. Takie wymagania urzędom narzuca ministerstwo pracy, które wymaga od nich potwierdzenia efektywności wydatkowania publicznych pieniędzy.