Osoba, na której ciąży obowiązek udostępnienia informacji publicznej i się z niego nie wywiązuje, może zostać pociągnięta do odpowiedzialności karnej. Zgodnie bowiem z art. 23 ustawy o dostępie do informacji publicznej tego typu zaniechanie obowiązkom jest przestępstwem. Grozi za nie kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do roku >patrz ramka.

Dla zaistnienia tego przestępstwa bez znaczenia pozostaje tryb udostępniania informacji. Wystarczy fakt, że nie została ona udostępniona. Penalizowane są zatem wszystkie przypadki nieudostępnienia informacji publicznej, a więc zarówno tej udzielanej w trybie bezwnioskowym – tj. zaniechanie umieszczenia w BIP, jak i informacji udzielanej w trybie wnioskowym. Co ważne, o odpowiedzialności karnej można mówić dopiero w momencie, w którym informac- ja nieopublikowana w BIP, a wnioskowana przez daną osobę, nie została jej udostępniona.

Nie wystarczy zatem samo niepodanie w BIP określonych danych, jeśli nie pozostawały one w czyimkolwiek zainteresowaniu. Natomiast do popełnienia tego przestępstwa w sytuacji nieudostępnienia informacji na wniosek dochodzi wówczas, gdy zobowiązany podmiot albo w ogóle nie udostępnia informacji, albo wydaje decyzję lub podobne rozstrzygnięcie bez wskazania ustawowych powodów, które mogą skutkować wydaniem takiej decyzji. Dodatkowo do popełnienia tego przestępstwa dochodzi z chwilą upływu terminu na przekazanie żądanych danych lub z chwilą wydania bez podstawy prawnej decyzji odmownej.

Przestępstwo to może popełnić jedynie osoba, na której ciążył obowiązek udostępnienia informacji publicznej. Nie ciąży on na wszystkich osobach zatrudnionych w podmiotach zobowiązanych do przekazywania publicznych danych, a jedynie na osobach kierujących taką instytucją lub osobach przez nią do tego zobowiązanych w ramach powierzonych im obowiązków służbowych. Co ważne, przestępstwa tego nie popełnia osoba, odsyłająca wnioskodawcę do określonego działu zajmującego się danymi sprawami, których ma dotyczyć informacja, lub do osoby, która zajmuje się rozpatrywaniem takich wniosków.

—a.j.

podstawa prawna: art. 23 ustawy z 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (DzU nr 112, poz. 1198 ze zm.)

Kiedy kara

Sprawca przestępstwa może zostać pociągnięty za nie do odpowiedzialności jedynie, gdy spełnia wszystkie trzy warunki:

? ciąży na nim ustawowy obowiązek udostępnienia informacji,

? wniosek taki został do niego skierowany,

? jest on w posiadaniu żądanej informacji.