Rozwiązanie spółki jawnej powodują: przyczyny przewidziane w umowie spółki, jednomyślna uchwała wszystkich wspólników, ogłoszenie upadłości spółki, śmierć wspólnika lub ogłoszenie jego upadłości, wypowiedzenie umowy spółki przez wspólnika lub wierzyciela wspólnika oraz prawomocne orzeczenie sądu (art. 58 kodeksu spółek handlowych).
Pomimo śmierci lub ogłoszenia upadłości wspólnika oraz pomimo wypowiedzenia umowy spółki przez wspólnika lub jego wierzyciela, spółka trwa nadal pomiędzy pozostałymi wspólnikami, jeżeli umowa spółki tak stanowi lub pozostali wspólnicy tak postanowią (art. 64 § 1 ksh).
Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (tekst jedn. DzU z 2004 r. nr 269, poz. 2681 ze zm.), osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które na podstawie odrębnych ustaw są podatnikami, podlegają obowiązkowi ewidencyjnemu.
Podatnicy są zobowiązani do dokonania zgłoszenia identyfikacyjnego do naczelnika urzędu skarbowego albo organu właściwego na podstawie odrębnych przepisów. Zgłoszenia tego dokonuje się jednokrotnie, bez względu na rodzaj oraz liczbę opłacanych przez podatnika podatków, formę opodatkowania, liczbę oraz rodzaje prowadzonej działalności gospodarczej oraz liczbę prowadzonych przedsiębiorstw (art. 5 ustawy o NIP).
Numer identyfikacji podatkowej (NIP) nadany podatnikowi nie przechodzi na następcę prawnego, z wyjątkiem:
- przekształcenia przedsiębiorstwa państwowego w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa lub przedsiębiorstwa komunalnego w jednoosobową spółkę gminy;
- przekształcenia spółki cywilnej w spółkę handlową lub spółki handlowej w inną spółkę handlową.
Z przepisów ustawy o NIP wynika, że spółka jawna posiada własny numer identyfikacji podatkowej.
Kwestią numeru identyfikacji podatkowej zajmowała się także Izba Skarbowa w Bydgoszczy w interpretacji z 30 kwietnia 2012 r. (ITPP1/443-191/12/AT).
Stwierdziła w niej, że: „skoro – jak wskazano, na podstawie umowy spółki jawnej w powiązaniu z przepisami ustawy – Kodeks spółek handlowych – śmierć jednego ze wspólników spółki nie stanowi przesłanki do jej rozwiązania, a w miejsce zmarłego wspólnika wstępują jego spadkobiearcy, to tym samym ewentualne zaistnienie tego zdarzenia nie będzie okolicznością powodującą ustanie bytu prawnego spółki jawnej. W efekcie, spółka zachowa nadany numer identyfikacji podatkowej (...).".