Iwona Sz. wniosła do sądu pozew o wydanie europejskiego nakazu zapłaty. Sąd uznał, że nie spełniła niektórych wymogów formalnych określonych w przepisach polskiego kodeksu postępowania cywilnego oraz w prawie unijnym. Powódka nie oznaczyła wartości sporu, wyrażonej w walucie polskiej. Ponadto wskazała nieprawidłowy kod odsetek oraz nie podała kwot, od jakich mają być zasądzone. Jeśli chodzi o odsetki ustawowe, wskazała tylko początkową datę okresu, od którego mają być liczone, żądając zasądzenia tzw. odsetek otwartych, czyli liczonych do dnia zapłaty głównej wierzytelności.
Sąd Okręgowy we Wrocławiu zwrócił się do Trybunału Sprawiedliwości UE z pytaniem dotyczącym oceny wymogów formalnych pozwu o wydanie europejskiego nakazu zapłaty. Czy wstępne badanie pozwu powinno obejmować jedynie wymogi określone w rozporządzeniu nr 1896/2006 ustanawiającym postępowanie w sprawie europejskiego nakazu zapłaty, a nie wymogi prawa krajowego? Sąd zapytał także o możliwość zasądzenia tzw. odsetek otwartych w tym postępowaniu.
Rzecznik generalny Trybunału Paol Mengozzi uważa, że rozporządzenie w sposób wyczerpujący określa wymogi, które musi spełniać europejski nakaz zapłaty. Prawo krajowe ma zastosowanie jedynie co do kwestii, które nie są wyraźnie uregulowane w rozporządzeniu. Zdaniem rzecznika można dochodzić wszystkich rodzajów odsetek, a więc także odsetek otwartych pod warunkiem, że pozwalają na to przepisy materialne, którym podlega umowa. Jeżeli powód nie wyliczy odsetek żądanych do dnia wniesienia pozwu, powinien to zrobić z urzędu sąd.
Sygnatura akt: C-215/11