Stanie się tak, gdy status zakładu pracy chronionej utraci w 2012 r., ale jednocześnie zachowa zfron. Może wtedy uzyskać jedynie 70 proc. dofinansowania, które otrzymują zpchry.
Natomiast jeżeli zatrudnia podwładnych ze schorzeniami szczególnymi, wynikającymi z orzeczenia o niepełnosprawności, otrzyma 90 proc. kwoty podwyższonego dofinansowania, którą dostają zpchry.
Bez dopłat i tańszych kredytów
Pracodawca ten nie może korzystać już ze zwolnień z podatków i opłat oraz z dodatkowych pieniędzy przyznawanych zpchr na podstawie art. 32 ustawy o rehabilitacji.
Chodzi o dofinansowanie w wysokości do 50 proc. oprocentowania zaciągniętych kredytów bankowych, jeśli wykorzystuje je na cele związane z rehabilitacją zawodową i społeczną niepełnosprawnych oraz z refundacją kosztów budowlanych, transportowych oraz administracyjnych.
Mimo że pracodawca przestaje być zpchr, musi pamiętać o art. 33 ust. 4c ustawy o rehabilitacji. Zgodnie z nim środki m.in. z zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych zgromadzone w danym roku powinien wydać najpóźniej do 31 grudnia roku następnego. W przeciwnym razie musi je wpłacić do PFRON.
Nie leczy i nie radzi
Pracodawca z otwartego rynku pracy nie musi zapewniać załodze doraźnej i specjalistycznej opieki medycznej, poradnictwa i usług rehabilitacyjnych, do czego ustawowo zobowiązane są zakłady pracy chronionej.
Przykład
Pan Jacek, który prowadzi działalność gospodarczą, utracił w styczniu br. status zpchr. Spełniając jednak warunki z ustawy, zachował możliwość korzystania z zakładowego funduszu rehabilitacji.
Jeżeli przed utratą statusu pan Jacek kupił z zfron maszynę na wyposażenie stanowiska dla niepełnosprawnego jako pomoc de minimis, to choć utracił status, powinien uzyskać zaświadczenie o pomocy de minimis na jej zakup.
Musi też wydać pieniądze zgodnie z zasadą, że łączna wartość pomocy de minimis dla jednego beneficjenta nie może przekroczyć równowartości 200 tys. euro brutto w ciągu trzech kolejnych lat.
Autor jest doradcą prawnym Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych