Spółka NDS, kontrolowana w całości przez państwo słowackie, ogłosiła przetarg mający na celu udzielenie zamówienia publicznego na świadczenie usług poboru opłat na autostradach na Słowacji. Konsorcja przedsiębiorstw SAG ELV i in. oraz Slovakpass złożyły oferty. NDS zwróciła się do nich z żądaniami wyjaśnień dotyczących aspektów technicznych ich ofert oraz zaproponowanej przez nie rażąco niskiej ceny. Przedsiębiorstwa odpowiedziały na wskazane pytania, mimo to NDS wykluczyła je z przetargu.
Obydwa konsorcja zaskarżyły decyzje NDS. Sprawy trafiły do słowackiego Sądu Najwyższego. Ten miał wątpliwości, czy postępowanie NDS było zgodne z zasadami prawa Unii Europejskiej dotyczącymi niedyskryminacji i przejrzystości przy udzielaniu zamówień publicznych. W związku z tym zwrócił się do Trybunału Sprawiedliwości UE z pytaniem, czy decyzje NDS spełniały wymagania określone w przepisach dyrektywy 2004/18/WE w sprawie zamówień publicznych.
Zamawiający muszą weryfikować składowe elementy oferty
Trybunał stwierdził, że dyrektywa wymaga od instytucji zamawiających, by weryfikowały składowe elementy oferty (sygnatura akt C-599/10). Jeśli cena jest rażąco niska, należy zwrócić się do kandydata o przedstawienie uzasadnienia. Instytucja zamawiająca powinna w sposób jasny sformułować żądanie udzielenia wyjaśnień, tak aby kandydat mógł wykazać, że jego oferta ma poważny charakter. Zdaniem Trybunału dyrektywa nie nakłada natomiast na instytucje obowiązku żądania od kandydatów wyjaśnień dotyczących wymogów technicznych zawartych w specyfikacji zamówienia, zanim oferta zostanie odrzucona.