Nie oznacza to jednak, że znikną same skomplikowane warunki dotyczące powstawania tych budynków.
zmieniła przepisy kodeksu pracy w zakresie wymogów przy budowie lub przebudowie zakładów pracy. Zlikwidowano tylko wymóg formalny, polegający na konieczności uzyskania pozytywnej opinii rzeczoznawców do spraw bhp dla projektu budowlanego budynku, w którym będą zlokalizowane pomieszczenia pracy.
Warunki nadal są
Znosząc obowiązek uzyskiwania opinii tego specjalisty, ustawodawca wyeliminował jednocześnie odpowiedzialność za jej brak dla konkretnego projektu budowlanego. Od 1 stycznia 2012 nie będzie to więc wykroczenie zagrożone grzywną od 1000 do 30 000 zł.
W dalszym ciągu jednak pracodawca może odpowiadać w takiej wysokości, jeżeli budowa lub przebudowa obiektu budowlanego albo jego części, w których przewiduje się pomieszczenia pracy, nie będzie wykonywana na podstawie projektów uwzględniających wymagania bhp.
Nadal musi wypełniać wszystkie warunki dotyczące wysokości takich pomieszczeń, ich kubatury, zabezpieczenia miejsc niebezpiecznych. Określają je ogólne przepisy bhp, techniczno-budowlane czy rozporządzenia branżowe. Do końca grudnia to rzeczoznawca do spraw bhp sprawdzał projekt budowlany dla np. stolarni, galwanizerni, zakładu obróbki metalu, hurtowni, hotelu czy nawet budynków biurowych.
Jego rolą było ustalenie, czy projekt techniczny, na podstawie którego ma być zbudowany lub przebudowany budynek z planowanymi stanowiskami pracy, spełnia wszystkie wymogi wynikające z ogólnych i szczegółowych przepisów bhp.
Na przełomie roku
Jeżeli pracodawca rozpoczął budowę lub przebudowę zakładu jeszcze przed 1 stycznia 2012 i nie uzyskał dla projektu budowlanego opinii rzeczoznawcy bhp lub uzyskał opinię negatywną, to za dwa dni nie poniesie już za to odpowiedzialności. Wynika to z ogólnych zasad odpowiedzialności wykroczeniowej w kodeksie wykroczeń.
Jeżeli w chwili orzekania o wykroczeniu określony czyn zabroniony nie jest już karany, stosuje się nowe zasady. W tym wypadku chodzi o nową ustawę. Tym samym nie będzie podstaw, aby ukarać pracodawcę za brak pozytywnej opinii projektu rzeczoznawcy bhp.
Przykład
Inspektor pracy stwierdził 15 grudnia 2011, że pracodawca popełnił wykroczenie przeciwko prawom pracowniczym określone w art. 283 § 2 pkt 2 k.p.
Polegało ono na rozbudowie hali produkcyjnej w myśl projektu budowlanego, którego w ogóle nie opiniował rzeczoznawca bhp.
Tego samego dnia inspektor pracy skierował przeciwko pracodawcy wniosek do sądu o ukaranie. Rozpatrując sprawę 15 stycznia 2012, sąd umorzył postępowanie, bo opisany we wniosku czyn nie był już w tym czasie wykroczeniem.