Bruksela chce powołać nowy urząd patentowy. Jego patenty zapewniałyby ochronę wynalazku automatycznie na terenie całej Wspólnoty.

Obecnie przedsiębiorca może się starać o taką ochronę zgodnie z postanowieniami konwencji monachijskiej z 1973 r. Aby jednak uzyskany z Europejskiego Urzędu Patentowego dokument ją zapewniał, musi być uwierzytelniony w poszczególnych państwach zgodnie z procedurą obowiązującą w każdym z nich. Jest to długotrwałe i kosztowne. Uwierzytelnienie we wszystkich krajach UE kosztuje 32 tys. euro. Składają się na to koszty tłumaczeń patentu na języki krajowe, opłaty urzędowe i wydatki na usługi rzeczników patentowych. Do tego dochodzą opłaty roczne za utrzymanie patentu. Jeśli się ich nie wniesie, to ochrona wygasa i wynalazek staje się w danym kraju własnością publiczną.

Urzędnicy w Brukseli przekonują, że dzięki zmianom koszt wydania jednolitego patentu europejskiego wyniesie ok. 6,2 tys. euro.

Ochrona stanie się zatem dostępna także dla małych i średnich firm. Patenty jednolite mają być sporządzane w trzech językach: angielskim, francuskim i niemieckim – mówi Beata Jaczewska, dyrektor Departamentu Rozwoju Gospodarki w Ministerstwie Gospodarki.

– Integralnym elementem systemu ma być utworzenie Jednolitego Sądu Patentowego – mówi Bartosz Krakowiak, sekretarz Stowarzyszenia Ochrony Własności Przemysłowej. Powstanie na mocy umowy międzynarodowej i przejmie kompetencje sądów krajowych w zakresie rozstrzygania sporów o naruszenie praw patentowych. Jeszcze nie wiadomo, w którym państwie UE zostanie zlokalizowana centrala tego sądu ani gdzie będą jego oddziały. Jest szansa, że taki oddział powstanie w Polsce, co byłoby niewątpliwie korzystne dla naszych firm. Rozprawy bowiem mogłyby być prowadzone w języku polskim – wyjaśnia.

Europejski sąd patentowy zapewni również jednolite orzecznictwo w sprawach o ochronę patentową.

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie jednolitego systemu ochrony patentowej ma być przyjęte w przyszłym roku. W styczniu zapadną ostateczne decyzje.

Czytaj również:

Jeden patent zapewni ochronę w całej UE