- Czy można zatrudnić pracownika w pomieszczeniu bez dostępu światła naturalnego?
Odpowiada Ryszard Kuśnierzewski z firmy BHP Comes
W zasadzie stanowisko pracy musi mieć dostęp do światła naturalnego. Jednak stosuje się odstępstwo w sytuacji, gdy pracownik wykonuje obowiązki nie dłużej niż cztery godziny dziennie, a w dodatku nie jest to jego stałe stanowisko pracy, lub gdy wyrażą na to zgodę odpowiednie służby, np. ze względów technologicznych występujących na stanowisku pracy.
Pomieszczenie biurowe w najwyższym miejscu przekracza 2,5 m wysokości, ale powierzchnia o tej wysokości pozwala, by siedziało tam tylko dwóch pracowników. Pozostała część pomieszczenia ma od 2,10 do 2,40 m wysokości i powierzchnię 30 m2.
Czy można usadzić dodatkowo w takim miejscu dwie osoby pracujące na pełny etat?
Nie. Wysokość pomieszczeń wymagana dla pracy stałej to 3 m. Jeśli zatrudnimy nie więcej niż czterech pracowników, to pomieszczenie może mieć wysokość w świetle 2,5 m, ale na jednego pracownika musi przypadać 15 m
3
przestrzeni.
Dopuszcza się wprawdzie pracę w pomieszczeniu o wysokości 2,2 m, ale przy pracy od dwóch do czterech godzin. Natomiast pomieszczenie o wysokości 2,1 m jest niezgodne z przepisami bhp.
Parter domu jednorodzinnego przedsiębiorca chce przerobić na biuro, w którym zatrudni cztery osoby. Czy musi zmienić żyrandole na np. oświetlenie jarzeniowe w pokojach?
Podstawowe wymagania dotyczące oświetlenia stanowisk pracy są zróżnicowane w zależności od rodzaju pracy biurowej. I tak proste prace biurowe można wykonywać przy oświetleniu 200 luksów (lx), prosta praca biurowa z dorywczą pracą przy komputerze wymaga 300 lx, a stała pracy przy komputerze wymaga dla stanowiska już 500 lx. Najkorzystniejsze oświetlenie biura to świetlówki liniowe w oprawach rastrowych sufitowych. W tym wypadku żyrandol może nie spełnić wymagań oświetleniowych.
Czy ten sam przedsiębiorca musi dobudować podjazd dla niepełnosprawnych, jeśli wszyscy pracownicy są sprawni? A co będzie, jeżeli zatrudni jednego z dysfunkcją nóg, ale chodzącego?
Jeśli biuro będzie na parterze budynku, nie będzie to przeszkodą dla niepełnosprawnych pracowników, tym bardziej że zamierza zatrudnić osobę chodzącą.
Czy laptop może być używany przez pracownika do pracy stałej?
Nie. Nie rozdzieli się klawiatury od ekranu laptopa i dowolnie nie rozstawi na biurku. Można go więc używać tylko do czterech godzin dziennie.
Na budowie pracują tynkarze w ramach samozatrudnienia. Kto ma dysponować środkami ochrony indywidualnej i kto ewentualnie odpowiada za ich brak?
Pracownik wykonujący pracę w ramach samozatrudnienia musi zadbać o wszelkie zabezpieczenia bhp sam. Kierownik budowy nie może go jednak dopuścić do pracy bez tych zabezpieczeń. W umowie między stronami można też określić inne reguły, że sprzęt bhp będzie zapewniany przez zleceniodawcę robót.
Na gaśnicach, którymi dysponujemy, znajduje się napis, że mogą ich używać osoby upoważnione.
Czy oznacza to, że do gaszenia pożaru musimy mieć osoby upoważnione?
Jest to mylący zapis. Jeżeli mamy do czynienia z pożarem, to do użycia gaśnicy upoważnienie mają wszyscy pracownicy.
Czy pracownik, który odprowadzał swoje dziecko do przedszkola i uległ tam wypadkowi, może ubiegać się o przeprowadzenie dochodzenia wypadkowego, i czy z tego tytułu należy mu się odszkodowanie z ZUS?
Ponieważ czynność, którą wykonywał zatrudniony, jest mu niezbędna i jest on ubezpieczony w ZUS, pracodawca musi wykonać dochodzenie dotyczące wypadku w drodze do lub z pracy.
Jednak ubezpieczenie, w tym wypadku chorobowe, gwarantuje mu tylko odpłatność za czas zwolnienia lekarskiego w wysokości 100 proc. podstawy. Nie może on starać się o odszkodowanie z tego tytułu.
Pracownik zgłosił wypadek w pracy po okresie dwóch lat od tego zdarzenia.
Czy pracodawca jest zobowiązany do powołania zespołu wypadkowego i przeprowadzenia dochodzenia w sprawie wypadku?
Trzeba przeprowadzić postępowanie wypadkowe, mimo że obowiązkiem poszkodowanego jest zgłoszenie wypadku natychmiast po jego zaistnieniu. Termin przedawnienia w tej sprawie mija bowiem dopiero po trzech latach od tego zdarzenia.