Koronawirus: bez rozpraw online w sądach pracy

Rozprawy zdalne miały stać się regułą. Jednak w sprawach pracowniczych albo odbywają się tradycyjne rozprawy w nowym reżimie sanitarnym, albo świadkowie są wzywani do składania zeznań na piśmie.

Aktualizacja: 27.06.2020 11:03 Publikacja: 27.06.2020 00:01

Koronawirus: bez rozpraw online w sądach pracy

Foto: Adobe Stock

Od 16 maja 2020 r. obowiązują przepisy, których celem jest umożliwienie sądom działania w warunkach pandemii. Ustawodawca uczynił regułą przeprowadzanie rozpraw w trybie zdalnym, tj. przy użyciu sprzętu umożliwiającego przeprowadzenie ich na odległość, z jednoczesnym bezpośrednim przekazem obrazu i dźwięku. Taką zasadę wprowadzono na czas obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19 oraz na rok po odwołaniu ostatniego z nich. Przyjęto, że uczestnicy postępowania nie muszą przebywać w budynku sądu. Mogą połączyć się z sądem przez internet, tak samo jak sędziowie i ławnicy. W przypadku członków składu sędziowskiego udział w rozprawie on-line jest jednak możliwy pod warunkiem, że tak zdecyduje prezes sądu, uzasadniając to szczególnymi okolicznościami, oraz że nie dotyczy to posiedzeń, na których ma dojść do zamknięcia rozprawy. Skorzystanie z wideokonferencji wykluczono natomiast w stosunku do przewodniczącego i referenta sprawy.

Pozostało jeszcze 86% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki