Od 24 sierpnia wchodzi w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie przygotowania zawodowego dorosłych. Zmienia ona zasady przyznawania pomocy de minimis na przygotowanie zawodowe dorosłych, dostosowując je do obowiązujących przepisów prawa UE.
Dniem udzielenia tej pomocy będzie dzień podpisania umowy między urzędem pracy a przedsiębiorcą w sprawie przygotowania zawodowego. Oznacza to, że przedsiębiorca, już na etapie składania wniosku, będzie przedstawiał informację o pomocy, z której korzysta. Przekazanie tej informacji pozwoli urzędowi pracy sprawdzić, czy przyznanie de minimis nie spowoduje przekroczenia granic dozwolonej pomocy.
Zgodnie z obowiązującymi do 24 sierpnia przepisami przedsiębiorca informację taką przedstawiał wraz z wnioskiem o dokonanie refundacji wydatków poniesionych na organizację przygotowania zawodowego dorosłych, czyli już po dniu udzielenia tej pomocy.
Wchodzące w życie rozporządzenie wprowadza także nazwy egzaminów, do których mogą przystępować uczestnicy przygotowania zawodowego dla dorosłych. Są to „egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe"; „egzamin czeladniczy" oraz „egzamin sprawdzający".
Wchodzące w sobotę przepisy doprecyzowały kompetencję starosty do wystąpienia do właściwej izby rzemieślniczej o przeprowadzenie egzaminu dla uczestników przygotowania zawodowego dorosłych. A także obowiązki uczestników tego przygotowania związane z przystąpieniem do egzaminu. Ten będzie zobowiązany złożyć wniosek o dopuszczenie do egzaminu dwa miesiące przed zakończeniem kursu.
Rozporządzenie określa także wzór zaświadczenia o ukończeniu przygotowania zawodowego dorosłych (załącznik nr 1) oraz wzór zaświadczenia potwierdzającego nabyte umiejętności (załącznik nr 2).
Do szkoleń zawodowych wszczętych i niezakończonych przed 24 sierpnia stosuje się zasady dotychczasowe.
Podstawa prawna: rozporządzenie minis- tra pracy i polityki społecznej z 9 lipca 2013 r. DzU z 9 sierpnia, poz. 910