Tak wynika z przygotowanego przez resort pracy projektu ustawy o skutkach powierzania wykonywania pracy cudzoziemcom przebywającym wbrew przepisom na terytorium RP. Powodem opracowania tych przepisów jest konieczność wprowadzenia przez Polskę dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/52/WE.

Przewiduje ona minimalne normy kar i środków stosowanych wobec pracodawców zatrudniających bezprawnie przebywających obywateli krajów trzecich. Chodzi o to, by ograniczać nielegalną imigrację do UE.

Projekt przewiduje nowe kary za powierzenie wykonania pracy obywatelowi państwa trzeciego, który nie ma ważnego dokumentu potwierdzającego legalność pobytu. W ustawie o promocji zatrudnienia wprowadza kary za uporczywe powierzanie pracy nielegalnemu imigrantowi, gdy praca ta nie miała związku z prowadzoną przez daną firmę działalnością gospodarczą. Takie wykroczenie będzie zagrożone karą grzywny od 3 tys. zł lub ograniczenia wolności. Taka sama sankcja może spotkać tego, kto podżegał lub pomagał w uporczywym zatrudnieniu.

Projektowana ustawa nowelizuje też kodeks karny. Wprowadza bowiem sankcje za zatrudnienie osoby małoletniej, za równoczesne zatrudnienie wielu osób lub uporczywe zatrudnianie osoby w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Za to grozi kara grzywny albo ograniczenia wolności. Zatrudnienie osoby pokrzywdzonej przestępstwem z art. 189a § 1 kodeksu karnego (handel ludźmi) lub zatrudnienie w warunkach powodujących szczególny wyzysk zagrożone będzie karą pozbawienia wolności do lat trzech.

Skazani za takie przestępstwa nie będą mogli brać udziału w przetargach przez rok od dnia uprawomocnienia się wyroku.

Etap legislacyjny:

- uzgodnienienia międzyresortowe

Zobacz serwis:

Kadry i płace » Cudzoziemiec w firmie