Nowe zasady udzielania kredytu technologicznego, w którym pomoc publiczną stanowi tzw. premia technologiczna, czyli umorzenie do wartości nawet 4 mln zł, obowiązują od 23 maja. Nabór wniosków rozpoczyna się już dziś (20 czerwca).
Jak działa pomoc
Kredyt technologiczny działa tak jak inny kredyt inwestycyjny. Jest jednak jedna ogromna różnica: możliwe jest jego częściowe umorzenie (tzw. premia technologiczna).
W praktyce przedsiębiorca otrzyma najpierw kredyt technologiczny – do 75 proc. wartości kosztów kwalifikowanych inwestycji, który następnie jest umarzany właśnie o wielkość premii technologicznej.
Beneficjent w ramach premii może odzyskać maksymalnie do 4 mln zł, przy czym kwota umorzenia ustalana jest w zależności od wielkości przedsiębiorstwa (małe czy średnie przedsiębiorstwo) i lokalizacji inwestycji (od 40 do 70 proc. kosztów kwalifikowanych).
Wysokość umorzenia obliczona zostanie na podstawie faktycznie poniesionych wydatków netto (VAT nie jest kosztem kwalifikowanym) potwierdzonych dokumentami księgowymi i poniesionych zgodnie z umową o dofinansowanie (obowiązują tu tak jak w innych dofinansowanych z funduszy europejskich wytyczne co do realizacji zamówień, prowadzenie wyodrębnionej ewidencji księgowej wydatków czy dokonywanie płatności z rachunku bankowego projektu).
Przedsiębiorca ubiegający się o kredyt może spodziewać się, że oprocentowanie nie będzie wyższe niż średnie oprocentowanie pozostałych kredytów inwestycyjnych udzielanych przez bank kredytujący. Ponadto warunki udzielania kredytu technologicznego, w szczególności prowizje i opłaty, nie mogą być mniej korzystne niż te proponowane przy udzielaniu przez bank innych kredytów inwestycyjnych.
Wsparcie przeznaczone jest na inwestycje w zakresie wdrażania innowacyjnych technologii prowadzących do sprzedaży ulepszonych produktów lub usług. Innowacyjność należy rozpatrywać w skali światowej, przy czym dofinansowaniu kredytem technologicznym podlegają tylko te technologie, które są znane i stosowane na świecie nie dłużej niż pięć lat. Stopień nowości musi być potwierdzony w opinii niezależnej jednostki.
Co można sfinansować
Katalog kosztów kwalifikowanych do dofinansowania pozwala na zaspokojenie w zasadzie wszystkich potrzeb związanych z inwestycją w nową technologię.
Będzie zatem możliwe uzyskanie dofinansowania kosztów poniesionych na: zakup lub prawo użytkowania wieczystego gruntu, zakup budynków lub materiałów i robót budowlanych niezbędnych do budowy lub rozbudowy pomieszczeń koniecznych do realizacji inwestycji, zakup nowych lub używanych środków trwałych (oraz koszty ich instalacji i uruchomienia) a także zakup lub leasing wartości niematerialnych i prawnych, takich jak licencje czy know-how.
Wykluczone jest tylko dofinansowanie zakupu środków transportu, jeśli przedsiębiorca ubiegający się o wsparcie działa w sektorze transportu.
Jakie zmiany
Kredyt technologiczny nie był dotychczas zbyt popularny wśród przedsiębiorców ze względu na rygorystyczne warunki udzielania premii technologicznej. Dotychczas na starych zasadach zostało podpisanych z beneficjentami niewiele ponad 50 umów.
Wchodzące właśnie w życie regulacje powinny to zmienić. Wydaje się, że należy spodziewać się większego zainteresowania kredytem technologicznym i szybszej dystrybucji środków.
Najmniej przyjazne, według przedsiębiorców, było dotychczas uzależnienie wypłaty premii technologicznej od osiągnięcia przychodów ze sprzedaży nowych produktów bądź usług.
Tymczasem, zgodnie z nowymi przepisami, wypłata premii technologicznej następuje jednorazowo i w momencie, gdy przedsiębiorstwo otrzymało całą kwotę kredytu, zakończyło inwestycję (w tym ważne jest przedstawienie m.in. protokołów odbioru wykonania robót, dostaw lub usług) i rozliczyło poniesione wydatki w stosownym wniosku o płatność.
Ponadto konieczne jest przedstawienie kolejnej opinii potwierdzającej wdrożenie nowej technologii i rozpoczęcie produkcji nowych towarów lub świadczenia usług w wyniku tego wdrożenia.
Otrzymana przez przedsiębiorcę premia technologiczna dla celów podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatku dochodowego od osób fizycznych jest traktowana jako zwrot jego wydatków na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.
Dla kogo
Ze wsparcia skorzystać będą mogły firmy posiadające status mikro-, małego lub średniego przedsiębiorstwa. Muszą one za pośrednictwem banku kredytującego złożyć wniosek o dofinansowanie wraz z kompletem załączników.
Wśród nich powinien być biznesplan, formularz informacyjny projektu, dokument rejestrowy firmy, kopia promesy lub warunkowej umowy kredytu technologicznego, wspomniana wcześniej opinia o nowej technologii oraz kopia dokumentów potwierdzających przynależność do sektora MŚP.
Ponadto do wniosku załącza się informację o przyznanej już pomocy publicznej i kopie sprawozdań finansowych.
Wniosek o dofinansowanie wraz z załącznikami składa się za pośrednictwem banku kredytującego współpracującego z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK).
Istotna jest data
Bank kredytujący z kolei przekazuje oryginał i kopię umowy kredytu technologicznego lub promesy kredytu technologicznego do BGK, który następnie pisemnie potwierdza datę złożenia wniosku.
Jest to data o tyle istotna, że po niej dopiero można rozpocząć realizację projektu inwestycyjnego. Dopuszcza się uzupełnianie braków lub dokonywanie poprawek w złożonej dokumentacji.
Ocena formalna i merytoryczna
Po rejestracji wniosek o dofinansowanie podlega ocenie formalnej (14 dni od daty wpływu do BGK) oraz merytorycznej zerojedynkowej (przez co najmniej dwóch członków komisji konkursowej).
W przypadku pozytywnej oceny BGK przyznaje promesę premii technologicznej nie później niż do końca miesiąca następującego po miesiącu, w którym wpłynął do BGK kompletny wniosek o dofinansowanie.
Z kolei bank kredytujący zawiera z wnioskodawcą umowę o udzielenie kredytu technologicznego w ciągu 30 dni od daty otrzymania z BGK informacji o uzyskaniu promesy premii technologicznej. Kopia podpisanej umowy kredytowej trafia następnie (w ciągu siedmiu dni) do BGK. Na tej podstawie BGK podpisuje umowę o dofinansowanie z wnioskodawcą (w ciągu 30 dni od otrzymania kopii umowy kredytowej).
Warunkiem koniecznym do otrzymania dofinansowania kredytem technologicznym jest posiadanie zdolności kredytowej umożliwiającej uzyskanie kredytu inwestycyjnego na warunkach rynkowych oraz wkład własny w wysokości 25 proc. wydatków kwalifikowanych. Inwestycja może rozpocząć się po dniu wpłynięcia wniosku o dofinansowanie do BGK.
Należy jednak pamiętać, że wnioskodawca zobowiązany będzie do utrzymania trwałości inwestycji, tzn. m.in. prowadzenia działalności w danym województwie, utrzymania środków trwałych przez trzy lata od zakończenia projektu.
Co jest wykluczone z dofinansowania
– sektory hutnictwa żelaza i stali, włókien syntetycznych, górnictwa węgla, budownictwa okrętowego, rybołówstwa i akwakultury;
– wytwarzanie produktów mających imitować lub zastępować mleko i przetwory mleczne;
– produkcja pierwotna (uprawa, hodowla) produktów rolnych wymienionych w załączniku nr 1 do traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską (np. produkty mleczarskie, zboża, mięso, warzywa i owoce).
Komentarz
Warto pospieszyć się z przygotowaniem wniosku. Ze względu na wprowadzenie nowych, bardziej przyjaznych przepisów dotyczących przyznawania wsparcia spodziewane jest duże zainteresowanie tym źródłem finansowania inwestycji.
Zmiany te, poza uproszczeniem zasad umorzenia, dotyczą m.in. kwoty, jaką można umorzyć; jest ona znacząco różna w stosunku do poprzednich przepisów. Podstawą wyliczenia jest bowiem nie wartość kredytu, ale wydatki kwalifikowane, co oznaczać może w praktyce umorzenie prawie całej kwoty zaciągniętego kredytu technologicznego.
Ponadto nowa technologia może mieć teraz również postać nieopatentowanej wiedzy technicznej, co rozszerza katalog inwestycji, które mogą być kredytem sfinansowane. Nabór potrwa do wyczerpania alokacji (zamknięcie naboru nastąpi w momencie, gdy poziom wykorzystania budżetu na rok 2011 osiągnie pułap 90 proc.), będzie zatem obowiązywała kolejność zgłoszeń.
Lista banków współpracujących z BGK
1. Bank BPH Spółka Akcyjna – http://www.bph.pl; www.bph.pl
2. BRE Bank SA – http://www.brebank.pl; www.brebank.pl
3. Bank Polska Kasa Opieki SA – http://www.pekao.com.pl; www.pekao.com.pl
4. Bank Polskiej Spółdzielczości SA – http://www.bankbps.pl; www.bankbps.pl
5. Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA – http://www.pkobp.pl; www.pkobp.pl
6. Raiffeisen Bank Polska SA – http://www.raiffeisen.pl; www.raiffeisen.pl
7. ING Bank Śląski SA – http://www.ingbank.pl; www.ingbank.pl
8. Bank Ochrony Środowiska SA – http://www.bosbank.pl; www.bosbank.pl
9. Bank Handlowy w Warszawie SA – http://www.citibank.pl; www.citibank.pl
10. Gospodarczy Bank Wielkopolski SA – http://www.gbw.com.pl; www.gbw.com.pl
11. Mazowiecki Bank Regionalny SA – http://www.mrbank.com.pl, www.mrbank.com.pl
12. Bank Millennium SA – http://www.millenet.pl; www.millenet.pl
13. Alior Bank Spółka Akcyjna – http://www.aliorbank.pl/pl/; www.aliorbank.pl/pl/
14. Krakowski Bank Spółdzielczy – http://www.kbsbank.com.pl; www.kbsbank.com.pl
15. DZ Bank Polska SA – http://www.dzbank.pl; www.dzbank.pl
Autorka jest menedżerem w zespole R&D & Government Incentives, firmy Deloitte
Zobacz » Dobra Firma » Firma » Finanse firm » Kredyty dla firm