- Firma zwolniła pracownika w styczniu 2010. W maju 2011 zatrudniła go ponownie na tym samym stanowisku. Czy trzeba mu zakładać kolejną teczkę osobową? Jeśli nie, to jak rozdzielić stare dokumenty od nowych? Czy pracownik musi robić nowe badania lekarskie, jeśli są jeszcze aktualne poprzednie? A co ze szkoleniami bhp?

– pyta czytelnik.

Kodeks pracy oraz rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 28 maja 1996 w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w  sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (DzU nr 62, poz. 286 ze zm.) nie regulują kwestii prowadzenia akt osobowych w razie ponownego zatrudniania.

Nakładają jedynie na pracodawcę obowiązek zakładania i prowadzenia ich oddzielnie dla każdego pracownika. Nie ma zatem żadnych przeszkód, aby wykorzystać akta prowadzone dla pracownika podczas poprzedniego zatrudnienia.

Pozwoli to uniknąć przedstawiania dokumentów już tam się znajdujących, w  szczególności świadectw pracy z poprzednich miejsc lub innych dokumentów potwierdzających okresy zatrudnienia obejmujące okresy pracy przypadające w innym roku kalendarzowym niż rok, w którym pracownik ubiega się o zatrudnienie, dokumentów stanowiących podstawę korzystania ze szczególnych uprawnień w  zakresie stosunku pracy, tych o kwalifikacjach zawodowych, wymaganych do wykonywania oferowanej pracy, jeśli zatrudnienie ma dotyczyć tego samego co poprzednio zajmowanego stanowiska, czy też świadectwa pracy obejmującego poprzednie zatrudnienie u tego pracodawcy.

Aktualizacja akt osobowych pochodzących z poprzedniego okresu będzie polegała wyłącznie na uzupełnianiu poszczególnych części akt osobowych (A – obejmująca dokumenty zgromadzone w związku z ubieganiem się o zatrudnienie, B – dokumenty dotyczące nawiązania stosunku pracy oraz przebiegu zatrudnienia pracownika i C – papiery związane z ustaniem zatrudnienia) o kolejne dokumenty związane z nowym zatrudnieniem.

Nie trzeba przy tym zaznaczać, że są to dokumenty związane z obecnym zatrudnieniem, tym bardziej że należy zachować kolejność numeracji papierów będących w aktach. W podobny sposób należy uzupełnić wykazy dokumentów znajdujących się w poszczególnych częściach akt osobowych.

Przy ponownym zatrudnianiu należy skierować pracownika na wstępne badania lekarskie, nie podlegają im bowiem jedynie osoby przyjmowane ponownie u pracodawcy na to samo stanowisko lub na stanowisko o takich samych warunkach pracy, na podstawie kolejnego angażu zawartego w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego z tą firmą (art. 229 § 1 kodeksu pracy).

Podobne obowiązki ma szef przy przeszkoleniu pracownika w zakresie bhp. Nie jest ono wymagane wyłącznie, gdy podwładny podejmuje pracę na tym samym stanowisku, które zajmował u tego pracodawcy bezpośrednio przed nawiązaniem z nim kolejnego angażu (art. 237

3

§ 1 i § 2 k.p.).

Autorka jest adwokatem, prowadzi własną kancelarię

Czytaj też:

Bez ponownych badań

Bez powtórnych badań

Zobacz serwisy:

» Kadry i płace » Umowy i dokumenty » Przyjmujemy pracownika do pracy

» Kadry i płace » Umowy i dokumenty » Dokumentacja pracownicza

» Kadry i płace » BHP » Badania lekarskie