23 maja br. weszła w życie długo wyczekiwana przez przedsiębiorców nowelizacja ustawy o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej. Podstawowym jej celem ma być zwiększenie wykorzystania środków unijnych z tzw. działania 4.3 programu "Innowacyjna gospodarka".
Ta specjalna pula została zarezerwowana dla firm wprowadzających inwestycje polegające na zastosowaniu nowej, własnej lub kupionej technologii i uruchomieniu na jej podstawie produkcji nowych lub udoskonalonych produktów bądź świadczenia usług. Skomplikowany sposób przydzielania dotacji ograniczał jednak zainteresowanie przedsiębiorców.
Dotychczas, aby uzyskać grant, firma musiała prawidłowo przeprowadzić cały projekt, a następnie rozpocząć sprzedaż nowego produktu lub usługi. Wielkość dotacji była ściśle skorelowana z wielkością takiej sprzedaży. W porównaniu z innymi dotacjami rozwiązanie to było niekorzystne dla firm.
Nowelizacja przepisów znosi te rygory. Teraz wystarczy, że firma wprowadzi u siebie nowoczesną technologię i rozpocznie produkcję nowych wyrobów lub świadczenie usług. Wypłata dotacji nie będzie uzależniona od wyników sprzedaży, lecz od wielkości dokonanych tzw. nakładów kwalifikowanych i mapy pomocy regionalnej (poziom wsparcia zależy od miejsca realizacji projektu). Tym samym będzie wypłacana jednorazowo, jak to jest z reguły przy innych unijnych dotacjach.
Tak jak dotychczas, maksymalna wielkość pomocy to 4 mln zł.
To jednak nie wszystkie zmiany na korzyść firm. Inną jest rozszerzenie tzw. katalogu wydatków kwalifikowanych. Teraz, przygotowując projekt, będzie można uwzględnić np. zakup nowej technologii nawet wtedy, gdy nie jest ona opatentowana, oraz koszty budowy środków trwałych lub poniesionych na zakup usług doradczych.
Za realizację kredytu technologicznego odpowiada Bank Gospodarstwa Krajowego, który udziela dotacji za pośrednictwem współpracujących z nim banków komercyjnych. W tej chwili jest to 15 instytucji. To bezpośrednio do nich powinni się kierować przedsiębiorcy zainteresowani takimi dotacjami.
Nabór wniosków ma ruszyć 20 czerwca, a do podziału będzie ponad 300 mln zł.
Kolejne nabory zaplanowane są na 2012 i 2013 rok.
Podstawa prawna: nowelizacja ustawy z 3 lutego 2011 r. (DzU z 2011 r. nr 85, poz. 457)