- Przyjęliśmy pracownika, którego chciałam umówić na szkolenie bhp. Tymczasem szef stwierdził, że po co mu takie szkolenie, na razie nie ma czasu. Co teraz z nim zrobić?
Szkolenie w zakresie bhp jest wymogiem koniecznym. Bez niego pracownik nie powinien zostać dopuszczony do pracy, a argument braku czasu z całą pewnością nie będzie dla inspektora pracy okolicznością łagodzącą przy pociąganiu pracodawcy do odpowiedzialności.
Zgodnie z art. 237
3
pracodawca musi zapewnić przeszkolenie pracownika w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przed dopuszczeniem go do pracy oraz prowadzenie okresowych szkoleń w tym zakresie.
Ten pierwszy typ szkolenia nie jest wymagany w przypadku podjęcia pracy na tym samym stanowisku, które zatrudniony zajmował u danego pracodawcy bezpośrednio przed nawiązaniem z nim kolejnej umowy o pracę. Przepis ten stanowi także, że szkolenia takie odbywają się w czasie pracy i na koszt pracodawcy.
Obowiązek zapewniania bezpiecznych i higienicznych warunków pracy oraz prowadzenia systematycznych szkoleń pracowników w tym zakresie należy do katalogu podstawowych obowiązków pracodawcy (art. 94 pkt 4 k.p.). Jego naruszenie jest wykroczeniem zagrożonym karą grzywny do 30 tys. zł (art. 283 k.p.).
Autorka jest radcą prawnym, prowadzi kancelarię prawa pracy
Czytaj też:
Szkolenie z BHP jest obowiązkowe
Pracownik musi być na bieżąco z bhp
Więcej o szkoleniach BHP
»
»
»