Pracodawca nie ma więc obowiązku pobierać i odprowadzać od nich zaliczek na podatek dochodowy.
Tak uznał dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 21 marca 2011 r. (IPPB2/415-3/11-4/AS). Według niego sposób rozliczenia wydatków podatnika z tytułu tych świadczeń nie ma wpływu na powstanie obowiązku podatkowego po stronie pracowników z tytułu nieodpłatnych świadczeń.
Podatnik (spółka), który wystąpił z wnioskiem o interpretację przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (updof), chciał wiedzieć, czy powinien traktować zwrot wydatków poniesionych przez swoich przedstawicieli handlowych jako ich przychód ze stosunku pracy oraz czy powinien pobrać i odprowadzić z tego tytułu zaliczkę na ten podatek.
Zdaniem spółki wyjazdy i przejazdy przedstawicieli handlowych w obrębie obszaru stanowiącego – zgodnie z umowami o pracę – miejsce wykonywania przez nich pracy są nieodłącznym elementem ich obowiązków służbowych związanych ze świadczeniem pracy na rzecz spółki. Stosownie do tych obowiązków pracownik ponosi koszty związane z wykonywaniem pracy, takie jak np. zakup paliwa do samochodu służbowego, noclegi w trasie, opłaty parkingowe. Zwrot tych kosztów nie stanowi więc dla niego żadnego dodatkowego przysporzenia, jest jedynie refinansowaniem wydatku poniesionego w imieniu i na rzecz pracodawcy. Dlatego nie stanowi przychodu ze stosunku pracy, a co za tym idzie, nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Stanowisko podatnika podzielił dyrektor warszawskiej izby.
Powołując się na art. 9 ust. 1 updof, stwierdził, że podatkiem dochodowym od osób fizycznych objęte są wszelkie dochody osiągane przez podatnika, z wyjątkiem tych, które zostały enumeratywnie wymienione przez ustawodawcę jako zwolnione od podatku, bądź tych, od których zaniechano jego poboru.
Wyjazdy przedstawicieli handlowych to element ich obowiązków służbowych
Przypomniał także, że źródłem przychodów jest stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta (art. 10 ust. 1 pkt 1 updof). Za przychody – w myśl art. 12 ust. 1 updof – uważa się natomiast wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń.
W szczególności są to wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.
Wymienione kategorie przychodów stanowią katalog otwarty. Przychodami ze stosunku pracy mogą więc być wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne skutkujące u podatnika powstaniem przysporzenia majątkowego, mające swoje źródło w łączącym pracownika z pracodawcą stosunku pracy lub stosunku pokrewnym.
Czytaj też artykuł:
W delegacji można jeść na koszt pracodawcy, nie płacąc podatku
Zobacz więcej w serwisach:
Podróże służbowe » Podróże i ryczałty pracownika » Podróże krajowe pracownika