O ponad 9 proc. wzrosła w zeszłym roku liczba wypadków przy pracy.

Najgorzej sytuacja wygląda na Dolnym Śląsku. Tam na tysiąc pracujących uległo im prawie 12 osób.

To dane z monitoringu przeprowadzonego przez Główny Urząd Statystyczny.

Niebezpieczne przetwórstwo

Najbardziej narażeni są zatrudnieni w przetwórstwie przemysłowym. W zeszłym roku w tej branży zgłoszono aż 31 734 wypadki. Zagrożenie śmiertelne najwyższe jest w budownictwie. W tej branży aż 112 osób straciło życie w pracy. Oznacza to, że co czwarty wypadek śmiertelny dotknął pracownika budowlanki.

Wypadkom najczęściej ulegają początkujący pracownicy i ci w wieku 30 – 39 lat. Statystyczny poszkodowany dochodzi później do siebie przez 36,6 dnia. Tyle czasu jest na zwolnieniu lekarskim.

Najczęstszą przyczyną wypadku jest zderzenie. Pracownicy sami wpadają na jakiś nieruchomy obiekt lub zostają uderzeni przez obiekt w ruchu.

Dla kogo odszkodowanie

Aby uznać, że wydarzył się wypadek przy pracy, musi zostać wywołany przyczyną zewnętrzną powodującą uraz lub śmierć.

– Przyczyna zewnętrzna to taka, która nie pochodzi od pracownika. Zgodnie z orzecznictwem może to być każdy czynnik zewnętrzny, który jest zdolny wywołać szkodliwe skutki, w tym pogorszyć stan zdrowia pracownika dotkniętego już schorzeniem – wyjaśnia Rafał Wyziński, prawnik w kancelarii Rączkowski & Kwieciński Adwokaci sp. p.

Wypadek musi mieć związek z pracą. Musi więc się zdarzyć podczas lub w związku z wykonywaniem zwykłych czynności albo poleceń przełożonych.

– Za wypadek przy pracy uważa się także wypadek, któremu pracownik uległ w czasie pozostawania w dyspozycji pracodawcy, w drodze między jego siedzibą a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy – dodaje Maciej M. Bogucki, radca prawny w Kancelarii Mamiński & Wspólnicy.

Pracownik za wypadek przy pracy otrzyma odszkodowanie z ubezpieczenia wypadkowego.

Ile za uszczerbek

Od 1 kwietnia wzrosną jednorazowe odszkodowania i będą wynosić 645 zł za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu oraz z tytułu zwiększenia tego uszczerbku co najmniej o 10 punktów procentowych. Obecnie jest to 621 zł.

Świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego nie przysługują, jeżeli wyłączną przyczyną nieszczęścia było udowodnione naruszenie przepisów o ochronie życia i zdrowia spowodowane przez poszkodowanego umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa.

– Świadczenia nie zostaną przyznane pracownikowi, który przyczynił się w znacznym stopniu do wypadku, znajdując się w stanie nietrzeźwości, pod wpływem środków odurzających lub substancji psychotropowych – dodaje Maciej M. Bogucki.

Niezależnie od świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego pracodawca ponosi odpowiedzialność odszkodowawczą na zasadach ogólnych, czyli na podstawie przepisów kodeksu cywilnego.

Odpowiedzialność ta może zostać wyłączona, jeżeli jedyną przyczyną wypadku było działanie siły wyższej lub nastąpił on wyłącznie z winy poszkodowanego.

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki k.wojcik@rp.pl