Chodzi o te osoby, które są sprzedawcami detalicznymi i w ramach wykonywanej działalności gospodarczej udostępniają odpłatnie lub bezpłatnie baterie lub akumulatory używane przez tzw. użytkowników końcowych.

Także wtedy, gdy są one tzw. przynależnościami albo częściami składowymi urządzeń lub dodatkiem do innych produktów. Czyli salon samochodowy sprzedający nowe auta powinien pobrać także taką opłatę za zamontowany w aucie akumulator.

Tak uważają przynajmniej niektóre urzędy marszałkowskie (np. pomorski). W praktyce salony samochodowe opłaty depozytowej nie pobierają. Podobnego zdania jest resort środowiska.

Opłatę depozytową pobiera się, jeśli przy sprzedaży baterii lub akumulatorów kwasowo-ołowiowych kupujący nie przekazał zużytego ogniwa.

Sprzedawca w ciągu 30 dni od daty pobrania opłaty depozytowej ma obowiązek

Wynosi ona 30 zł za sztukę dla akumulatorów i 35 zł za sztukę dla tego rodzaju ogniw przemysłowych.

Przepisy dotyczące opłaty depozytowej weszły w życie 1 stycznia 2010. Ale aż do 4 sierpnia 2010 nie była ustalona wysokość tej opłaty. Dopiero od tego dnia obowiązuje rozporządzenie w sprawie stawek opłaty depozytowej (DzU z 2010 r. nr 130, poz. 882). Tak więc od tego dnia należało zacząć ją pobierać.

W praktyce oznacza to również, że za ten właśnie okres przedsiębiorca musi się rozliczyć. Trzeba to zrobić na druku, którego wzór znajduje się w załączniku do rozporządzenia w sprawie wzoru sprawozdania o wysokości pobranej opłaty depozytowej i przekazanej nieodebranej opłaty depozytowej (DzU z 2010 r. nr 15, poz. 81).

Nie wystarczy zwrócić urzędowi marszałkowskiemu nieodebrane przez klientów pieniądze. Transakcje związane z pobieraniem i zwrotem opłaty muszą być udokumentowane na właściwym druku.

Jego wzór znajduje się w rozporządzeniu w sprawie wzoru dokumentu potwierdzającego pobranie opłaty depozytowej i dokumentu potwierdzającego zwrot opłaty depozytowej (DzU z 2010 r. nr 130, poz. 878), które również obowiązuje od 4 sierpnia 2010.

Uwaga! Zgodnie z ustawą o bateriach i akumulatorach nie ma potrzeby pobierania opłaty depozytowej od urządzeń związanych z ochroną podstawowych interesów bezpieczeństwa państw członkowskich UE, broni, amunicji i sprzętu wojennego, z wyjątkiem tych produktów, które nie są przeznaczone specjalnie do celów wojskowych.

Zwolnione są też urządzenia przeznaczone do wysyłania w przestrzeń kosmiczną.

Czytaj też:

 

Zobacz

»

Ochrona środowiska

»

Opłaty produktowe