[b]- Jesteśmy mikroprzedsiębiorstwem działającym w niszowym segmencie z dużą szansą na dynamiczny rozwój. Jak wielu firmom brakuje nam jednak kapitału na niezbędne inwestycje.
Myślimy o pozyskaniu inwestora typu anioł biznesu. Nasze pytanie wiąże się z tym, czy wejście takiego podmiotu do naszej firmy, biorąc pod uwagę, że osiąga on duże obroty, wpłynie na naszą sytuację. Czy przestaniemy być mikroprzedsiębiorstwem? [/b]– pyta czytelnik.
W przypadku określania wielkości firmy (mikro, mała, średnia czy duża) bierze się pod uwagę przede wszystkim wielkość zatrudnienia i dane finansowe, takie jak roczny obrót i całkowity bilans. Jednak rzeczywiście ostatecznie o kategorii firmy może decydować również to, czy jest ona przedsiębiorstwem samodzielnym, partnerskim czy powiązanym.
W pierwszym przypadku do ustalenia kategorii bierze się dane wyłącznie tego podmiotu. Przy firmach partnerskich należy odpowiednio (proporcjonalnie) zsumować dane podmiotu, dla którego określa się kategorię, i jego firmy partnerskiej. W przypadku przedsiębiorstw powiązanych sumuje się całość ich danych (np. 100 proc. zatrudnienia firmy X i 100 proc. zatrudnienia powiązanej z nią firmy Y).
Dlatego może być tak, że firma, która na pierwszy rzut oka jest mikroprzedsiębiorcą, okaże się firmą dużą, jeżeli właśnie z taką będzie powiązana, albo będzie to jej spółka partnerska.
Zgodnie z załącznikiem nr I do rozporządzenia Komisji Europejskiej nr 800/2008 (DzUrz UE nr L 214 z 9 sierpnia 2008 r.) przedsiębiorstwa partnerskie oznaczają te, między którymi istnieje następujący związek: przedsiębiorstwo działające na rynku wyższego szczebla posiada 25 proc. lub więcej kapitału albo praw głosu innego przedsiębiorstwa, działającego na rynku niższego szczebla. Zasadniczą kwestią jest zatem osiągnięcie 25 proc. udziałów.
Jednak od tej zasady są wyjątki. Zgodnie z art. 3 ust. 2 wspomnianego załącznika przedsiębiorstwo może bowiem zostać zakwalifikowane jako samodzielne, nawet jeżeli 25-proc. próg został osiągnięty, ale przez następujących inwestorów:
- publiczne korporacje inwestycyjne, spółki kapitałowe podwyższonego ryzyka, osoby fizyczne lub grupy osób prowadzące regularną działalność inwestycyjną podwyższonego ryzyka, które inwestują w firmy nienotowane na giełdzie (tzw. anioły biznesu), pod warunkiem że całkowita kwota inwestycji tych podmiotów w jedno przedsiębiorstwo nie przekroczy 1,25 mln euro,
- uczelnie wyższe lub ośrodki badawcze nienastawione na zysk,
- inwestorzy instytucjonalni, w tym regionalne fundusze rozwoju,
- niezależne władze lokalne jednostki administracyjnej z rocznym budżetem poniżej 10 mln euro oraz liczbą mieszkańców poniżej 5 tysięcy.
Jeżeli więc powyższe warunki będą spełnione, a dodatkowo z umowy zawartej między firmą a aniołem biznesu nie będzie wynikać, że ma on większość praw głosu, może decydować o powoływaniu (odwoływaniu) większości członków jego organów czy wreszcie wywierać dominujący wpływ na jej funkcjonowanie, przedsiębiorstwo pozostanie niezależne (nie będzie traktowane jako firma partnerska lub powiązana).
Tym samym nie straci statusu mikroprzedsiębiorstwa.