Budowa nowoczesnej gospodarki to również tworzenie i wspieranie różnych form współpracy pomiędzy firmami, instytucjami otoczenia biznesu, jednostkami naukowymi i badawczymi.
Jednym z tego typu działań jest tworzenie sieci współpracy zorientowanej na prowadzenie innowacyjnej działalności gospodarczej, np. przez rozwój tzw. klastrów i powoływanie inicjatyw klastrowych.
Właśnie takie projekty ma wspierać finansowo działanie 1.4 „Promocja i współpraca” programu „Rozwój Polski wschodniej”.
To już druga runda naboru wniosków do niego. Zgodnie z nazwą programu do ubiegania się o środki są dopuszczone podmioty działające na obszarze pięciu wybranych regionów Polski wschodniej. Chodzi tu o województwa: warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, świętokrzyskie i podkarpackie.
[srodtytul]Dla inicjatorów[/srodtytul]
Podmiotami uprawnionymi do ubiegania się o wsparcie są tzw. koordynatorzy klastrów. W ramach klastra musi działać co najmniej pięciu przedsiębiorców, jedna jednostka naukowa i jeden podmiot działający na rzecz rozwoju gospodarczego lub innowacyjności.
Firmy lub jednostki włączone do współpracy muszą mieć siedziby (miejsca zamieszkania) na terenie co najmniej dwóch województw Polski wschodniej.
Ponadto koordynator musi spełniać następujące warunki (łącznie):
- być podmiotem działającym na rzecz rozwoju gospodarczego lub jednostką naukową w rozumieniu art. 2 pkt 9 lit. a – f [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=EAD90253D074CDC80D05A6A1CDAED455?id=283359]ustawy z 8 października 2004 r. o zasadach finansowania nauki (DzU z 2008 r. nr 169, poz.1049)[/link] lub podmiotem działającym na rzecz innowacyjności,
- prowadzić działalność w zakresie realizacji przedsięwzięć na rzecz przedsiębiorców oraz na rzecz współpracy przedsiębiorców z podmiotami wspierającymi rozwój gospodarczy oraz podmiotami działającymi na rzecz innowacyjności, a także z jednostkami naukowymi,
- mieć siedzibę na terytorium Polski,
- nie działać w celu osiągnięcia zysku lub przeznaczać zysk na cele statutowe,
- dysponować personelem mającym kwalifikacje niezbędne do świadczenia usług na rzecz podmiotów funkcjonujących w ramach klastra,
- złożyć wniosek o udzielenie wsparcia przed dniem rozpoczęcia realizacji projektu (wydatki mogą być ponoszone od dnia następnego po dniu złożenia wniosku o dofinansowanie),
- udokumentować pełnienie roli koordynatora powiązania sieciowego objętego wnioskiem o udzielenie wsparcia.
Jak wynika z zestawienia, klasyczne firmy usługowe i produkcyjne nie mogą bezpośrednio ubiegać się o to wsparcie, ale wolno im aktywnie włączyć się w jego tworzenie. Udział firm (co najmniej pięciu) jest bowiem niezbędnym elementem stworzenia klastra, który w ogóle może liczyć na dofinansowanie. Ponadto w pośredni sposób mogą później korzystać z jego rozwoju i usług oferowanych w ramach jego działalności.
To szansa na skuteczne nawiązanie współpracy z innymi przedsiębiorcami, jednostkami naukowymi lub badawczymi. To także możliwość wspólnego prowadzenia lub zlecania badań, organizacji i udziału w misjach branżowych (pojedyncza firma nie jest w stanie tego przeprowadzić).
[srodtytul]Na wstępny rozruch[/srodtytul]
Minimalna wartość projektu to 2 mln zł. To relatywnie duża kwota. Dobrą wiadomością jest to, że zgodnie z przepisami dofinansowanie może stanowić nawet 90 proc. kosztów takiego projektu. Jak łatwo wyliczyć, przy 2 mln tzw. wydatków kwalifikowanych wkład własny beneficjenta to 200 tys. zł.
Do tego mogą oczywiście dojść pewne koszty, których nie będzie wolno sfinansować ze środków unijnych (wydatki niekwalifikowane).
Co wolno sfinansować z dotacji? Katalog jest szeroki i obejmuje swoim zakresem te wydatki, które są niezbędne do uruchomienia i rozruszania inicjatywy tworzenia klastra.
Chodzi tu m.in. o koszty poniesione na:
- organizację i funkcjonowanie biura klastra,
- opracowywanie dokumentów operacyjnych, w tym strategii rozwoju, strategii marketingowych, zasad współpracy i komunikacji wewnętrznej,
- monitorowanie efektywności i skuteczności działań podejmowanych w ramach współpracy,
- projektowanie, tworzenie i obsługę baz danych, portali, wortali, serwisów i stron internetowych na potrzeby rozwoju sieci i promujących rozwój klasteringu,
- promocję i pozyskiwanie nowych uczestników, identyfikowanie nowych inicjatyw w tym zakresie,
- organizację spotkań tematycznych członków porozumienia, seminariów, konferencji promujących potencjał klastra, stymulujących jego rozwój lub dalsze powiązania (np. z innymi przedsięwzięciami tego typu), popularyzujących ideę rozwoju sieci i powiązań sieciowych w Polsce wschodniej,
- organizację zagranicznych misji branżowych,
- podnoszenie innowacyjności i konkurencyjności klastra poprzez zakup licencji, wyników badań, analiz, ekspertyz, technologii, know-how, patentów, nieopatentowanej wiedzy technicznej,
- opracowanie, wykonanie i dystrybucję materiałów promocyjnych i informacyjnych dotyczących porozumienia i rozwoju idei klasteringu.
[srodtytul]Zamknięty nabór[/srodtytul]
Konkurs ma charakter zamknięty. Nabór wniosków będzie prowadzony [b]od 1 lutego do 29 kwietnia 2011 r.[/b]
[b]Wnioski przyjmowane są w siedzibie PARP (ul. Pańska 81/83, 00-834 Warszawa) od poniedziałku do piątku w godzinach 8.30 – 16.30[/b].
Warto pamiętać, że dla wniosków przesyłanych za pośrednictwem poczty, przesyłek kurierskich oraz dla wniosków doręczonych osobiście za dzień wpływu wniosku uważa się ten, w którym dokument został dostarczony do kancelarii PARP do godziny 16.
Więcej informacji o konkursie, w tym jego regulamin, kryteria wyboru najlepszych projektów, wzór wniosku o dofinansowanie, znajduje się na stronie agencji [link=http://www.parp.gov.pl/index/main/]www.parp.gov.pl[/link]. Natomiast specjalna strona internetowa poświęcona programowi „Rozwój Polski wschodniej” jest dostępna pod adresem [link=http://www.polskawschodnia.gov.pl]www.polskawschodnia.gov.pl[/link].
[ramka][b]Zasady udzielania grantów[/b]
Szczegółowe zasady udzielania grantów z działania 1.4 programu operacyjnego „Rozwój Polski wschodniej” reguluje [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=308002]rozporządzenia ministra rozwoju regionalnego w sprawie udzielania przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości pomocy finansowej na promocję gospodarczą Polski wschodniej, stworzenie sieci współpracy centrów obsługi inwestora, tworzenie i rozwój klastrów, tworzenie polityki rozwoju regionalnego w ramach PO RPW (DzU z 2009 r. nr 61, poz. 503)[/link]. [/ramka]
[b]Czytaj [link=http://www.rp.pl/temat/248756.html]więcej o Programie Operacyjnym Rozwój Polski Wschodniej[/link][/b]