Pracodawca może zdecydować, że w czasie pracy zatrudniony nie będzie wykonywał swoich obowiązków, tylko weźmie udział w spotkaniu świątecznym lub noworocznym. Za czas jego trwania pracownik otrzyma wynagrodzenie. Przysługuje mu tzw. przestojowe, gdyż był gotów do pracy, a doznał przeszkód w jej wykonywaniu z przyczyn dotyczących pracodawcy.
Szef może zorganizować spotkanie po godzinach pracy, ale jedynie na zasadzie dobrowolności. Pracownik ma obowiązek wykonywać po godzinach pracy tylko pracę nadliczbową, która jest dopuszczalna w razie konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia bądź zdrowia ludzkiego, ochrony mienia czy środowiska, usunięcia awarii lub w przypadku szczególnych potrzeb pracodawcy. Do sytuacji tych nie należy spotkanie firmowe.
Podawanie i spożywanie napojów alkoholowych na terenie zakładu pracy jest ustawowo zabronione. Tak więc nie powinny się one znaleźć na firmowym stole. Mówi o tym art. 14 ust. 1 pkt 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=EA95246EF15C47199747E030413BBAE7?id=185407]ustawy z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi[/link]. Osobie, która podjęła decyzję o podawaniu lub spożywaniu alkoholu w firmie, grozi grzywna. Pracodawca nie może też zobowiązać pracowników do robienia sobie prezentów. Powinien zapraszać ich na firmowe spotkania świąteczne lub noworoczne, a nie na Wigilię czy opłatek. Pracownicy powinni być bowiem równo traktowani bez względu na ich religię czy wyznanie.