Jest to uzależnione od odpowiedniego zakwalifikowania tego rodzaju należności do jednego ze źródeł przychodów wskazanych w art. 10 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?n=1&id=346580]ustawy o podatku dochodowym od osób[/link] fizycznych (PIT).

Wynagrodzenie z tytułu pełnienia funkcji prokurenta nie może być uznane za przychód ze stosunku pracy, w sytuacji gdy zakres czynności objętych umową o pracę nie obejmuje czynności związanych z prokurą.

Nie ma też podstaw do uznania, że wypłata dla prokurenta jest przychodem z działalności wykonywanej osobiście, w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT, w tym przychodem z tytułu umowy-zlecenia. Przemawia za tym to, że udzielenie prokury jest jednostronną czynnością prawną i że prokurenta nie łączy ze spółką umowa cywilnoprawna.

Wydaje się zatem słuszne uznanie, że wobec braku możliwości zaliczenia przychodów prokurenta do któregokolwiek ze źródeł wskazanych w art. 10 ust. 1 pkt 1 – 8 ustawy o PIT należy ono do pozostałych (innych, niewymienionych wprost) źródeł przychodów, w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT.

W konsekwencji spółki, które wypłacają wynagrodzenia za pełnienie funkcji prokurenta, nie są zobowiązane do naliczania i pobierania zaliczek na podatek. Mają jedynie obowiązek wystawienia, zarówno dla prokurenta jak i dla organu podatkowego, informacji podatkowej PIT 8-C.

Podstawa prawną jest tu art. 42a ustawy o PIT, zgodnie z którym m.in. osoby prawne, które wypłacają należności lub świadczenia zaliczane do pozostałych źródeł przychodów, są obowiązane sporządzać informację według ustalonego wzoru o wysokości przychodów i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przekazać podatnikowi i urzędowi skarbowemu, właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika.

W efekcie prokurent jest zobowiązany do samodzielnego opodatkowania otrzymanego wynagrodzenia z tytułu pełnienia tej funkcji w swoim indywidualnym zeznaniu podatkowym, według skali podatkowej. Rozliczy je na podstawie otrzymanej od spółki informacji podatkowej.

[ramka][b]Szczególne pełnomocnictwo[/b]

Prokura, w świetle art. 109[sup]1[/sup] § 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=0A90BBB5C831440F69AFA1BAA0263CA4?id=70928]kodeksu cywilnego[/link], jest pełnomocnictwem udzielonym przez przedsiębiorcę podlegającego obowiązkowi wpisu do rejestru przedsiębiorców, które obejmuje umocowanie do czynności sądowych i pozasądowych, jakie są związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa.

Powołanie na stanowisko prokurenta spółki kapitałowej następuje na mocy uchwały zarządu spółki. Najczęściej prokurentami spółek kapitałowych są osoby zatrudnione w tych spółkach na umowę o pracę. Przy czym z reguły zakres czynności objętych umową o pracę nie obejmuje czynności wykonywanych w ramach udzielonej prokury.

Prokurenci spółek z reguły wykonują czynności wchodzące w zakres prokury nieodpłatnie. Uchwała zarządu może jednak przewidywać odpłatność za sprawowanie funkcji prokurenta.[/ramka]

[i]Autorka jest doradcą podatkowym w Zespole Doradców Finansowo-Księgowych Doradca sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie[/i]