[b] E-sąd wydal nakaz zapłaty wobec pozwanej przeze mnie firmy, która odmawiała spłaty długu na jakichkolwiek warunkach. Do tej pory jednak nie mogę zgłosić w e-sądzie wniosku o egzekucję długu, ponieważ orzeczenie nie jest jeszcze prawomocne. Ile się czeka na uprawomocnienie orzeczenia? A może mam wystosować prośbę do sądu o wykonywalność nakazu zapłaty? [/b]– pyta czytelnik.
Elektroniczne postępowanie upominawcze (dalej EPU) jest uproszczonym sposobem dochodzenia roszczeń pieniężnych. Korzyści, jakie ze sobą niesie, to uproszczenie i przyspieszenie procesu, obniżenie kosztów postępowania, skrócenie czasu wydania nakazu, odciążenie sądów rozpatrujących sprawy, w których stan faktyczny nie jest skomplikowany i nie wymaga przeprowadzenia postępowania dowodowego.
Formularze elektroniczne ułatwią konstruowanie pism procesowych i znacznie eliminują niebezpieczeństwo braków formalnych. Komunikacja między powodem i sądem elektronicznym odbywa się wyłącznie w drodze elektronicznej, a między pozwanym i sądem elektronicznym w drodze tradycyjnej, chyba że pozwany sam zainicjuje komunikację elektroniczną, wysyłając pismo drogą elektroniczną.
Do rozpatrywania spraw w ramach EPU właściwy jest Sąd Rejonowy w Lublinie. Co charakterystyczne, nie ma konieczności dołączania do pozwu dowodów, wystarczy je wskazać. Czynności sądowe w tym postępowaniu utrwalane są wyłącznie w systemie teleinformatycznym, a wytworzone cyfrowe dokumenty opatrywane bezpiecznym podpisem elektronicznym w rozumieniu art. 3 pkt 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=A8BDB64765C83DA32D8D31A42F122DF9?id=163185]ustawy o podpisie elektronicznym[/link].
W ramach tego postępowania e-sąd wydaje nakaz zapłaty w postaci elektronicznej bez wyznaczania rozprawy. Jeżeli pozwany nie wniesie sprzeciwu od nakazu w ciągu dwóch tygodni od jego doręczenia, nakaz zapłaty staje się prawomocny (art. 502 § 1 w zw. z art. 505[sup]28[/sup] [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=906021C3C4F8A71B08066CD633B6506B?id=70930]kodeksu postępowania cywilnego[/link]). Prawomocny elektroniczny nakaz zapłaty jest tytułem egzekucyjnym.
Natomiast w razie prawidłowego wniesienia sprzeciwu przez pozwanego nakaz zapłaty traci moc (nie wywiera żadnych skutków prawnych), a sprawa przekazywana jest do sądu według właściwości ogólnej (art. 505[sup]36[/sup] § 1 k.p.c.) i następnie rozpatrywana na rozprawie, po zakończeniu której sąd wydaje wyrok (już nie nakaz zapłaty).
Aby móc wyegzekwować nakaz zapłaty, trzeba nadać mu klauzulę wykonalności. Wówczas dopiero nakaz stanowi tytuł wykonawczy, czyli możliwe jest jego wykonanie. Prawomocnemu nakazowi zapłaty wydanemu w EPU sąd nadaje klauzulę wykonalności w postaci elektronicznej w sposób określony w art. 783 § 4 k.p.c., na wniosek powoda.
Podstawową zmianą, w stosunku do tradycyjnego postępowania przy nadawaniu klauzuli wykonalności prawomocnemu orzeczeniu sądu, jest zasada niewysyłania wnioskodawcy (powodowi) odpisu orzeczenia z zamieszczoną na nim klauzulą wykonalności (w postaci postanowienia sądu). W EPU elektroniczny tytuł wykonawczy znajduje się w systemie informatycznym sądu prowadzącego elektroniczne postępowanie upominawcze (art. 783 § 4 k.p.c.) z wyjątkami opisanymi w tym przepisie.
Sposób wydawania i posługiwania się elektronicznym tytułem egzekucyjnym opatrzonym elektroniczną klauzulą wykonalności reguluje [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=336587]rozporządzenie ministra sprawiedliwości w sprawie czynności sądu związanych z nadawaniem klauzuli wykonalności orzeczeniu sadowemu wydanemu w elektronicznym postępowaniu upominawczym (DzU z 2009 r. nr 226, poz. 1833)[/link].
W przedstawionej sprawie dopiero z bezskutecznym upływem dwutygodniowego terminu od dnia doręczenia nakazu pozwanemu w razie braku sprzeciwu nakaz zapłaty stanowić będzie tytuł egzekucyjny. Następnie po nadaniu, na wniosek powoda, klauzuli wykonalności, czyli otrzymaniu elektronicznego tytułu wykonawczego, powód będzie mógł udać się z tym nakazem zapłaty bezpośrednio do dłużnika (pozwanego) o zapłatę zasądzonej nakazem kwoty albo zgłosić do komornika wniosek o wszczęcie czynności egzekucji.
[i]Autor jest radcą prawnym w Kancelarii KPMG D.Dobkowski sp.k.[/i]