Koronawirus: na brak kar umownych pomoże zadatek

Minęła epoka, odkąd Sąd Najwyższy ogłosił wyrok, którym zabrał wierzycielom możliwość dochodzenia kar umownych z tytułu odstąpienia od umów opiewających na zobowiązania pieniężne. Covid-19 zbiera swoje żniwo nie tylko w ludzkich istnieniach. Demoluje też umowy fuzji i przejęć. Interesy sprzedawcy aktywów pozostają, podobnie jak każdego innego wierzyciela, pod presją. W czasach, kiedy prawo i społeczeństwo nie przejmują się tymi, co sprzedają, w obronę muszą ich wziąć prawnicy.

Aktualizacja: 28.05.2020 10:52 Publikacja: 28.05.2020 10:04

Koronawirus: na brak kar umownych pomoże zadatek

Foto: Adobe Stock

Zagadnienie jest szczególnie istotne w czasie recesji spowodowanej przez epidemię COVID-19. Przedsiębiorstwa tracąc rynki, klientów, dostęp do kapitału, płynność finansową, biorąc na siebie brzemię wysokiego zadłużenia, będą poszukiwać możliwości zapewnienia dalszego funkcjonowania. Ekonomiści spodziewają się wysokiej fali fuzji i przejęć. W ramach restrukturyzacji spółek, właściciele i menedżerowie będą coraz częściej poszerzać grono wspólników, sprzedawać udziały lub akcje czy też podwyższać kapitał zakładowy poprzez emisję nowych instrumentów finansowych.

Pozostało jeszcze 93% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Prawo w firmie
Prezes Urzędu Zamówień Publicznych z nowym zadaniem
Prawo w firmie
Jak odejść ze związku zawodowego
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Materiał Promocyjny
Firmy, które zmieniły polską branżę budowlaną. 35 lat VELUX Polska
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025