Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ogłosiła kolejny nabór wniosków do działania „Zwiększanie wartości dodanej podstawowej produkcji rolnej i leśnej”. Jest ono skierowane do mikro-, małych i średnich przedsiębiorców oraz takich podmiotów, które zatrudniają mniej niż 750 pracowników lub osiągają dochód nieprzekraczający 200 mln euro rocznie.

Ponieważ środki pochodzą z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, o możliwości ubiegania się o wsparcie decyduje także zakres wykonywanej działalności oraz spełnienie kilku innych kryteriów. O dotacje z tego działania wolno ubiegać się firmom:

- wykonującym działalność w zakresie przetwórstwa roślin na produkty, które są wykorzystywane na cele energetyczne,

- wykonującym co najmniej jeden z rodzajów działalności wymienionych w rozporządzeniu ministra rolnictwa i rozwoju wsi w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy w ramach działania „Zwiększanie wartości dodanej podstawowej produkcji rolnej i leśnej” objętego PROW [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=243039](DzU z 2007 r. nr 200, poz. 1444 ze zm.)[/link],

- posiadającym numer identyfikacyjny nadany w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności,

- zdolnym do realizacji planowanego przedsięwzięcia (możliwości finansowe).

[ramka][b]Rodzaje działalności kwalifikujące do ubiegania się o pomoc[/b]

- 10.11. Z Przetwarzanie i konserwowanie mięsa, z wyłączeniem mięsa z drobiu

- 10.12. Z Przetwarzanie i konserwowanie mięsa z drobiu

- 10.31. Z Przetwórstwo i konserwowanie ziemniaków

- 10.31. Z Produkcja soków z owoców i warzyw

- 10.41. Z Produkcja olejów i pozostałych tłuszczów płynnych

- 10.51. Z Przetwórstwo mleka i wyrób serów, z wyłączeniem produkcji masła

- 10.61. Z Wytwarzanie produktów przemiału zbóż

- 10.91. Z Produkcja gotowej paszy dla zwierząt

- 10.92. Z Produkcja gotowej karmy dla zwierząt domowych

- 11.03. Z Produkcja cydru i pozostałych win owocowych, z wyłączeniem produkcji wyrobów winopochodnych i winopodobnych

- 46.22. Z Sprzedaż hurtowa kwiatów i roślin

- 46.31. Z Sprzedaż hurtowa owoców i warzyw[/ramka]

Ostatni z wymienionych punktów jest o tyle istotny, że realizacja dofinansowanego projektu musi się przyczyniać do poprawy ogólnych wyników przedsiębiorstwa, czego odzwierciedleniem będzie wzrost wartości dodanej brutto (nie dotyczy to projektów związanych z ochroną środowiska).

[srodtytul]Lepsza konkurencyjność[/srodtytul]

Celem PROW, a w szczególności tego konkretnego działania, jest poprawa konkurencyjności przedsiębiorstw w sektorze przetwórstwa i wprowadzania do obrotu produktów rolnych. Chodzi o poprawę jakości produkcji, obniżenie kosztów działalności, rozwój nowych produktów lub procesów oraz technologii. Projekt zgłoszony przez firmę może polegać na modernizacji lub rozbudowie zakładów przetwórstwa produktów rolnych lub infrastruktury handlu hurtowego tymi produktami (nie może dotyczyć sprzedaży detalicznej).

Przykładowo przedsiębiorca może wykorzystać dotację na budowę lub rozbudowę budynków służących do produkcji, magazynowania, handlu (hurtowego) lub kontroli laboratoryjnej produktów rolnych oraz infrastruktury technicznej związanej z użytkowaniem takich obiektów (kotłownie, oczyszczalnie ścieków, kanalizacja itp.). Wydatki kwalifikowane mogą także objąć zakup albo instalację:

- maszyn lub urządzeń do magazynowania, przetwarzania albo przygotowania do sprzedaży produktów rolnych,

- aparatury pomiarowej, kontrolnej oraz sprzętu do sterowania procesem produkcji lub magazynowania,

- oprogramowania służącego do zarządzania przedsiębiorstwem lub sterowania procesem produkcji (magazynowania),

- środków transportu (np. służących do przewozu zwierząt do uboju).

W pewnym zakresie do wydatków kwalifikowanych wolno także zaliczyć tzw. koszty ogólne, czyli te, które są bezpośrednio związane z realizacją projektu (np. przygotowanie dokumentacji technicznej, opłaty za patenty lub licencje, sprawowanie nadzoru inwestorskiego).

[srodtytul]Grupy uprzywilejowane[/srodtytul]

Agencja Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa rozpocznie przyjmowanie wniosków 12 sierpnia. Jednak od tego dnia do 8 września wnioski przyjmowane będą tylko od grup producentów rolnych, wstępnie uznanych grup, uznanych organizacji producentów owoców i warzyw oraz utworzonych przez te podmioty spółek osobowych, spółek kapitałowych lub spółdzielni, o których mowa w § 6 ust. 2 wymienionego wcześniej rozporządzenia ministra rolnictwa. Tylko takie podmioty mogą w tym okresie składać dokumenty. Jeżeli wpłyną one od innych firm, niespełniających podanych kryteriów, zostaną automatycznie odrzucone.

Co zatem z indywidualnymi przetwórcami?

Oni będą mogli zacząć składać wnioski o pomoc od 9 września. Kwota dofinansowania udzielanego przez ARiMR wynosi od 100 tys. do 20 mln zł. Należy jednak pamiętać, że wsparcie wypłacane przez agencję może objąć od 25 proc. do 50 proc. poniesionych przez przedsiębiorcę wydatków.

Na najwyższe, 50-proc., dofinansowanie mogą liczyć właściciele mikroprzedsiębiorstw oraz małych i średnich firm zajmujący się przetwórstwem roślin na cele energetyczne albo nabywający co najmniej 25 proc. produktów rolnych na podstawie umów zawartych z grupami producentów rolnych, wstępnie uznanymi lub uznanymi grupami producentów owoców i warzyw oraz grupy producentów rolnych, uznane grupy czy uznane organizacje producentów owoców i warzyw.

Dofinansowanie w wysokości 40 proc. mogą otrzymać mikro-, mali i średni przedsiębiorcy, którzy zajmują się działalnością inną niż wyżej opisana. Natomiast zwrot 25 proc. poniesionych kosztów inwestycyjnych otrzymają przedsiębiorstwa zatrudniające do 750 pracowników lub takie, w których roczny obrót nie przekracza 200 milionów euro.

[srodtytul]Dokąd z wnioskiem[/srodtytul]

Wnioski o dofinansowanie należy składać w oddziałach regionalnych ARiMR właściwych ze względu na miejsce realizacji inwestycji. W przypadku Lubuskiego OR oraz Podlaskiego OR wnioski przyjmowane będą w siedzibach biur wsparcia inwestycyjnego, tj. odpowiednio w Gorzowie Wielkopolskim, ul. Walczaka 106, i w Białymstoku, ul. Lipowa 32A.

Szczegółowe informacje o konkursie, w tym formularz wniosku o przyznanie pomocy oraz formularze niektórych załączników do wniosku wraz z instrukcjami ich wypełniania, zostały opublikowane na stronach internetowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (www. arimr.gov.pl) oraz Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi ([link=http://]www.minrol.gov.pl[/link]). Można je również otrzymać w oddziałach regionalnych agencji.