Nabór rozpocznie się z końcem sierpnia, a zakończy 16 listopada i dotyczy firm na Pomorzu.

[srodtytul]Wsparcie mikroprzedsiębiorstw[/srodtytul]

Mikroprzedsiębiorstwa będą miały szansę sięgnąć po europejskie fundusze. Uruchomiony zostanie konkurs do działania 1.1.1 „Mikroprzedsiębiorstwa”. Jego celem jest udzielanie wsparcia powstającym i istniejącym firmom w zakresie inwestycji oraz zwiększania aktywności eksportowej.

[b]Preferowane będą projekty realizowane poza Trójmiastem oraz przyczyniające się m.in. do wprowadzenia na rynek nowych wyrobów i usług, oszczędności surowców i energii, ograniczania emisji szkodliwych substancji do środowiska oraz powstawania nowych miejsc pracy. [/b]

Kryją się za tym takie projekty, jak rozbudowa firmy, realizacja zmian w procesach produkcyjnych (sposobach świadczenia usług), racjonalizacja logistyki sprzedaży, informatyzacja (w tym wprowadzanie systemów zarządzania przedsiębiorstwem), dostosowanie firmy do standardów i norm krajowych oraz europejskich (certyfikacja wyrobów i usług).

[b]Przedsiębiorcy, których projekty zostaną zaakceptowane, mają prawo oczekiwać dotacji obejmującej do 60 proc. tzw. kosztów kwalifikowanych.[/b]

Instytucją odpowiedzialną za obsługę firm w zakresie funduszy unijnych jest Agencja Rozwoju Pomorza (www.arp.gda.pl). Wsparcie będzie udzielane na podstawie [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=50D8968C6988B54612F83CD86AA84E73?id=241199]rozporządzenia ministra rozwoju regionalnego w sprawie udzielania pomocy de minimis w ramach regionalnych programów operacyjnych (DzU z 2007 r. nr 185, poz. 1317)[/link].

[srodtytul]Nowe zasady[/srodtytul]

Należy pamiętać, że ostatnio zmieniły się zasady aplikowania do tego działania.

O jakie zmiany chodzi? Mianowicie:

- zmniejszona została wartość maksymalnego dofinansowania inwestycji. Będzie to 100 tys. zł (dotychczas 200 tys. zł),

- wszyscy wnioskodawcy zobowiązani będą do złożenia wraz z wnioskiem o dofinansowanie (jeżeli wymaga tego charakter inwestycji):

– dokumentów umożliwiających rozpoczęcie prac budowlanych (prawomocne pozwolenie na budowę, zgłoszenie budowy lub robót budowlanych zgodnie z [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=9ACB9E4CDA453B649F256D8656E8CBB8?id=183262]ustawą z 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (DzU z 2006 r. nr 156, poz. 1118 ze zm.),[/link]

– dokumentów potwierdzających poprawność przeprowadzonej procedury oceny oddziaływania na środowisko (w przypadku przedsięwzięć sklasyfikowanych jako mogące oddziaływać na środowisko zgodnie z § 2 i § 3 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=175842]rozporządzenia Rady Ministrów z 9 listopada 2004 r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzania raportu o oddziaływaniu na środowisko (DzU z 2004 r. nr 257, poz. 2573 ze zm.)[/link],

– dokumentacji dotyczącej wpływu projektu na obszary Natura 2000 (deklaracja organu odpowiedzialnego za monitorowanie obszarów Natura 2000).

Tym samym w przypadku firm, które musiałyby sprostać takim wymogom, jest to ostatni moment, aby rozpocząć przygotowania do inwestycji.

[srodtytul]Liczy się miejsce...[/srodtytul]

Oczywiście ostatecznie o szansach uzyskania dotacji decyduje liczba uzyskanych punktów. Te przyznawane są na podstawie oficjalnie dostępnych kryteriów. Przedsiębiorcy powinni zatem pamiętać, że punkty można uzyskać za realizację inwestycji na tzw. obszarach słabych strukturalnie.

Generalnie, zgodnie z wytycznymi władz samorządowych, preferowane będą projekty realizowane poza Trójmiastem. [b]Za sam fakt, że firma nie działa na terenie Gdańska, Gdyni lub Sopotu, można uzyskać 5 pkt. Liczba ta wzrasta do 15 pkt dla firm operujących na obszarach najsłabiej rozwiniętych gospodarczo.[/b]

Co dokładnie należy rozumieć pod pojęciem obszarów słabych strukturalnie? Chodzi tutaj o teren tych gmin, które zostały zdefiniowane jako charakteryzujące się niekorzystnymi wskaźnikami w zakresie dochodów własnych, bezrobocia oraz odsetka osób korzystających ze świadczeń pomocy społecznej.

Dane te są następnie odnoszone do średniej dla wszystkich gmin wiejskich, wiejsko-miejskich i miast do 35 tys. mieszkańców w województwie pomorskim. Wśród nich są m.in. gminy: Bobowo, Czarna Dąbrówka, Czarna Woda, Damnica, Gardeja, Główczyce, Koczała, Konarzyny, Lubichowo, Mikołajki Pomorskie, Miłoradz, Nowa Wieś Lęborska, Osieczna, Parchowo, Potęgowo, Ryjewo, Rzeczenica, Skórcz, Smołdzino, Stary Targ, Tuchomie, Trzebielino i Zblewo. Ich pełny wykaz przedstawia mapa nr 4 w załączniku do regionalnego programu operacyjnego.

[srodtytul]...i wkład własny [/srodtytul]

Za co jeszcze przedsiębiorca otrzyma punkty? Przykładowo za deklarację zatrudnienia nowych pracowników. Za każdy nowo utworzony etat można uzyskać 4 pkt (maksymalnie 12 pkt). Liczy się także aktywność eksportowa. Jeżeli inwestycja przedstawiona przez firmę zakłada, że przyczyni się ona do wzrostu aktywności eksportowej, da się pozyskać do 6 pkt. Kolejnym kryterium jest wpływ projektu na poszerzenie oferty produktowej i usługowej. Skala kształtuje się tu następująco:

- 0 pkt – projekt nie przyczynia się do wprowadzenia na rynek nowych produktów lub usług,

- 5 pkt – projekt przewiduje wprowadzenie nowego produktu (usługi) w skali lokalnej,

- 10 pkt – wprowadzony zostanie nowy produkt lub usługa w skali regionalnej.

Istotnym kryterium jest także to odnoszące się do ochrony środowiska. Jeżeli inwestycja nie przewiduje wprowadzenia rozwiązań skutkujących oszczędnością surowców, energii lub ograniczeniem emisji substancji niebezpiecznych do środowiska, nie otrzymamy punktów. Jeśli celem projektu jest wprowadzenie właśnie takich rozwiązań, do uzyskania jest 12 pkt.

[b]Premiowany jest też wkład własny większy od wymaganego przepisami o pomocy publicznej. Przedsiębiorca ma prawo uzyskać 1 punkt za każdy 1 pkt proc. zwiększający jego własne zaangażowanie kapitałowe w inwestycje. [/b]Maksymalnie da się tu uzyskać 15 punktów w trakcie oceny wniosku.

Przypomnijmy, że minimalny wymagany wkład własny to 40 proc. planowanych wydatków kwalifikowanych (do tego przedsiębiorca musi sfinansować z własnej kieszeni tę część projektu, która w takich kosztach się nie mieści, np. dotyczy to kosztów VAT).

[ramka][b]Uwaga[/b]

Mikroprzedsiębiorstwo to firma zatrudniająca maksymalnie dziewięć osób, której roczny obrót i/lub roczny bilans nie przekracza 2 mln euro. [/ramka]