Firma przechodzi restrukturyzację, przekwalifikowuje swoich pracowników, rozwija nowe produkty i potrzebuje wsparcia doradczego? A może zamierza rozszerzyć własną działalność badawczą i zatrudnić nowych pracowników, w tym wysoko wykwalifikowaną kadrę?

Na tego rodzaju projekty również da się pozyskać środki europejskie. Co istotne, nie zawsze firma musi samodzielnie przygotowywać wniosek, przechodzić etap weryfikacji, a następnie zajmować się rozliczaniem projektu. W wielu przypadkach ma prawo nawiązać współpracę z wyspecjalizowanymi firmami szkoleniowymi i doradczymi, które tak dofinansowane projekty realizują we własnym imieniu.

[srodtytul]Z Akademią PARP[/srodtytul]

Akademia PARP to portal edukacyjny dla małych i średnich przedsiębiorstw z systemem bezpłatnych szkoleń internetowych. Projekt jest realizowany na zlecenie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i współfinansowany ze środków Unii Europejskiej. Jego celem jest upowszechnianie wiedzy biznesowej za pomocą metod zdalnej edukacji (e-learning) wśród:

- pracowników (w tym kadry zarządzającej) z mikro, małych i średnich przedsiębiorstw (w pewnym zakresie także z dużych),

- osób planujących rozpoczęcie własnej działalności.

To dostęp do szkoleń, opinii i komentarzy innych uczestników, forum dyskusyjnego, a także wsparcie ze strony tzw. opiekunów i tutorów.

Wielką zaletą jest elastyczność szkoleń. Ponieważ wszystko odbywa się zdalnie, to uczestnik decyduje o tym, kiedy rozpocząć szkolenie (równie dobrze można to zrobić o 8 rano, jak i 20 wieczorem), w jakim tempie realizować program, kiedy przejść do kolejnych szkoleń lub wrócić do już opracowanego materiału. Obecnie na portalu dostępnych jest 19 szkoleń, m.in. z zakresu:

- negocjacji handlowych,

- zarządzania sprzedażą,

- marketingu (plan marketingowy, marketing internetowy),

- zarządzania personelem i jakością,

- zarządzania płynnością i windykacją należności,

- ochrony własności intelektualnej,

- prawa pracy,

- zamówień publicznych.

Specjalnie dla osób dopiero planujących start w biznesie utworzono szkolenie, jak założyć własną firmę. Z kolei jeden z ostatnio wprowadzonych kursów koncentruje się na kwestiach związanych z VAT. Najlepszą reklamą tego projektu niech będzie informacja, że pod koniec 2009 r. liczba uczestników przekroczyła 80 tys.

Aby skorzystać z tych bezpłatnych kursów, wystarczy wejść na stronę [link=http://www.akademiaparp.gov.pl]www.akademiaparp.gov.pl[/link] i zalogować się do systemu.

[srodtytul]Szkolenia i studia[/srodtytul]

Jeżeli pracodawcę interesują kursy prowadzone w sposób tradycyjny, także ma szeroki wachlarz możliwości. Po pierwsze, firma w odpowiedzi na konkurs ma prawo samodzielnie przygotować projekt szkoleniowy i wystąpić o jego dofinansowanie. Takie konkursy organizują w większości regionów urzędy marszałkowskie lub wojewódzkie urzędy pracy i dotyczą one wtedy działania 8.1.1 Programu Kapitał Ludzki.

Po drugie, można znaleźć wyspecjalizowaną firmę szkoleniowo-doradczą, która we własnym imieniu wystąpiła o dofinansowanie i realizuje projekty szkoleniowe. Takie instytucje da się znaleźć poprzez stronę [link=http://www.inwestycjawkadry.info.pl]www.inwestycjawkadry.info.pl[/link]. Warto także pamiętać, że po środki z Europejskiego Funduszu Społecznego aktywnie sięgają wyższe uczelnie, oferując tym samym dotowane (tańsze) studia podyplomowe.

[srodtytul]Wykwalifikowana kadra[/srodtytul]

Specjalnie z myślą o firmach mających w planach rozwój działalności badawczo-rozwojowej w Programie Kapitał Ludzki umieszczono działanie 8.2.1. Jest ono przeznaczone na subsydiowanie zatrudnienia tzw. wysoko wykwalifikowanej kadry.

Mówiąc wprost, jest to szansa na zatrudnienie np. pracownika naukowego, który będzie odpowiadał w firmie za prowadzenie badań, doskonalenie produktów (usług) i wprowadzanie innowacji. Przez ten czas pracodawca ponosi jedynie połowę kosztów związanych z zatrudnieniem takiej osoby (koszty wynagrodzenia, obowiązkowe ubezpieczenia).

Drugą część pokrywają środki europejskie. To dobry pomysł na połączenie wiedzy teoretycznej z praktyczną i sposób na jej komercjalizację. Podobnie jak przy projektach szkoleniowych o pomoc należy pytać w swoim regionie i kierować się do właściwego wojewódzkiego urzędu pracy lub urzędu marszałkowskiego. Najczęściej to jedna z tych instytucji odpowiada za realizację tego działania.

[srodtytul]Na własny biznes[/srodtytul]

Z kolei osoby myślące o założeniu własnej firmy i rozpoczęciu działalności gospodarczej mają szansę skorzystania z usług doradczych, a nawet otrzymania dotacji w wysokości 40 tys. zł na taki cel. Aby skorzystać z tego wsparcia, trzeba znaleźć instytucję, która otrzymała dotację z działania 6.2 Programu Kapitał Ludzki, i zgłosić się do realizowanego przez nią projektu. Jak szukać takich podmiotów?

W zależności od województwa trzeba się kontaktować z wojewódzkim urzędem pracy lub urzędem marszałkowskim (na Mazowszu z Mazowiecką Jednostką Wdrażania Programów Unijnych) i poprosić o wykaz takich instytucji. Przykładowo w lipcu taką rekrutację w Szczecinie będzie prowadzić Centrum Pracy A4e Polska, które ma w planie przeszkolenie 50 osób (informacje pod nr tel. 91 818 12 81).

Gmina Moszczenica (woj. łódzkie) rozpocznie rekrutację wśród mieszkańców gmin: Moszczenica, Wolbórz, Grabica (tel. 44 616 96 25). Z kolei mieszkańcy powiatów stalowowolskiego, niżańskiego, tarnobrzeskiego oraz miasta Tarnobrzeg (woj. podkarpackie) mogą się zgłosić do Ośrodka Promowania i Wspierania Przedsiębiorczości (tel. 15 833 34 07).

[ramka][b]Mama może wszystko[/b]

Z doświadczenia wiem, jak trudno pogodzić pracę zawodową z wychowaniem dziecka. Mam też świadomość, jakie to ważne uzyskać w odpowiednim momencie swojego życia pomoc i wsparcie. Dziś dzięki funduszom europejskim i Programowi Kapitał Ludzki macie unikalną szansę takie wsparcie otrzymać i wrócić na rynek pracy – mówiła minister Elżbieta Bieńkowska, inaugurując cykl spotkań „Mama może wszystko”.

Projekt realizowany przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego był kierowany do kobiet planujących powrót do pracy po okresie związanym z urodzeniem i wychowaniem dziecka. Dzięki niemu setki pań z całej Polski uzyskały informacje o tym, w jaki sposób mogą skorzystać ze środków europejskich. Gdy mamy otrzymywały praktyczne porady, ich dzieci pozostawały pod opieką organizatora spotkań, korzystając z wielu atrakcji.[/ramka]