Na podstawie art. 22 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=C85086C179AB7D978B97748BBB0C31FB?id=236773]ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jednolity DzU z 2007 r., nr 155 poz. 1095 ze zm.)[/link] dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą następuje za pośrednictwem rachunku bankowego przedsiębiorcy w każdym przypadku, gdy:

- stroną transakcji, z której wynika płatność, jest inny przedsiębiorca oraz jednocześnie

- jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza równowartość 15 tys. euro przeliczonych na złote według średniego kursu walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym dokonano transakcji.

Celem ustawodawcy było więc, aby to transakcje między przedsiębiorcami, i to tylko te o znacznej wartości, były dokonywane za pośrednictwem banku. Dlatego też jeżeli przedsiębiorca przyjmuje lub dokonuje płatności związanych z wykonywaniem działalności gospodarczej, a stroną transakcji jest osoba fizyczna, to nawet przy kwotach przekraczających 15 tys. euro dopuszczalna jest zapłata gotówką.

Warto jednak zaznaczyć, iż dokonywanie transakcji czy to z osobami fizycznymi, czy z przedsiębiorcami, za pośrednictwem rachunku bankowego ma ogromny walor dowodowy, gdyż z reguły nie sposób go podważyć. W przypadku wpłat gotówkowych, często dochodzi do sporów na tym polu, strony podważają sam fakt dokonania płatności lub jej wysokość. Również organy skarbowe dużo częściej kwestionują transakcje gotówkowe, aniżeli te dokonywane za pomocą rachunku bankowego.

[i]Autor jest adwokatem prowadzący kancelarię prawną w Warszawie[/i]