Dla skutecznego ubiegania się o środki europejskie liczy się przede wszystkim ciekawy pomysł. Ubiegając się o fundusze, należy przyjąć założenie, że są to zawody, w których wygrywa ten, kto w największym stopniu wypełni kryteria, na podstawie których granty są przyznawane. Jakie są to kryteria?
Trudno uogólniać, ponieważ różnią się one pomiędzy programami, a nawet poszczególnymi działaniami. Tym, co się często pojawia, są: innowacyjność, planowany wzrost zatrudnienia, współpraca z sektorem naukowo-badawczym lub rozwijanie własnej działalności w tym zakresie oraz realizacja projektu na obszarze cechującym się niskim stopniem przedsiębiorczości.
Wielu przedsiębiorców słysząc samo hasło innowacyjności, już na starcie rezygnuje z próby ubiegania się o dotacje. Niektórym wydaje się, że oznacza to konieczność zastosowania zupełnie nowych nieznanych technologii lub rozwiązań. I rzeczywiście, są działania (np. 4.4 programu „Innowacyjna gospodarka”), gdzie takie podejście jest usprawiedliwione.
Jednak w wielu innych przypadkach innowacyjność wcale nie musi być aż tak surowo oceniana. Dobitnie świadczą o tym przykłady setek realizowanych przez firmy projektów. Wykazanie nawet drobnej innowacyjności przy spełnieniu innych kryteriów także może zakończyć się sukcesem.
Liczy się bowiem przekonanie urzędników, że projekt nie jest przypadkowy, lecz wynika z rzetelnej analizy i strategii rozwoju firmy oraz przyczyni się zarówno do rozwoju jej, jak i lokalnej gospodarki. Tym samym skuteczne w pozyskiwaniu dotacji mogą być wszystkie firmy niezależnie od tego, w jakim sektorze pracują i jaką działalność gospodarczą prowadzą.
LB spółka z o.o. to warmińsko-mazurska firma z siedzibą w Olsztynie, zarządzana przez prezesa Zbigniewa Lecha. Spółka wyrosła z tradycji rodzinnych i taka pozostaje. Jednak obecnie stała się już średnią firmą zatrudniającą ponad 100 pracowników. Przy wsparciu europejskiej dotacji realizuje innowacyjny projekt w branży budowlanej.
W swoim oddziale na terenie gminy Jonkowo, w modernizowanych budynkach, firma uruchamia nowoczesny zakład konstrukcji stalowych. Warte podkreślenia jest to, że projekt nowej linii technologicznej został opracowany przy współudziale Wydziału Nauk Technicznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.
Zgodnie z założeniami inwestycji osiągnięta dzięki niej nowoczesność zakładu umożliwi realizację wszelkich zleceń inwestorów – nawet tych najbardziej wymagających.
To niejedyne zalety projektu. Powstanie zakładu produkcyjnego, w firmie dotąd wykonującej jedynie usługi budowlane, zapewni z jednej strony niezależność od innych przedsiębiorców konstrukcyjnych, a z drugiej – zniweluje, przynajmniej w pewnej części, sezonowość, jaką charakteryzuje się branża budowlana.
Aby zwiększyć swoją konkurencyjność na rynku i uniezależnić się od wynajmu od obcych firm, realizowany jest także drugi projekt – usługi szalunkowe. Nowoczesne austriackie szalunki aluminiowe zakupione z firmy Ringer umożliwią szybkie wykonanie usługi przez własne brygady, i to nie tylko na potrzeby samej firmy, ale także z myślą o oferowaniu usług szalunkowania innym zleceniodawcom.
Pozwoli to rozszerzyć działalność spółki i w perspektywie zwiększyć jej przychody. Spółka LB skorzystała z dotacji w ramach regionalnego programu operacyjnego województwa warmińsko-mazurskiego, działanie 1.1 „Wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw”. Całkowita wartość inwestycji przekracza 5,8 mln zł. Wartość wkładu unijnego to prawie 1,7 mln zł.
[ramka][b]Nowe wyzwania i wzrost wymagań
Komentuje Zbigniew Lech, prezes LB sp. z o.o.:[/b]
Naszym celem jest stworzenie firmy, która będzie w stanie podjąć się realizacji wszystkich zleceń – nawet od najbardziej wymagających kontrahentów. Jesteśmy w trakcie realizacji dotowanego ze środków unijnych projektu. Dzięki uruchomieniu przez marszałka Jacka Protasa systemu zaliczkowania, część dotacji na poniesione wydatki firma już otrzymała w formie zaliczki – oczywiście już rozliczonej. Rozwój spółki to także nowe wyzwania i wzrost wymagań. Pracownicy mający zbyt małe umiejętności będą wkrótce podnosić swoje kwalifikacje, i tu znowu przy współfinansowaniu z funduszy europejskich. Składamy projekt na dofinansowanie szkoleń menedżerskich i specjalistycznych do Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Marszałkowskiego.[/ramka]
[b]Zobacz [link=http://grafik.rp.pl/grafika2/492286]PRZYKŁADY FIRM BUDOWLANYCH, KTÓRYM UDAŁO SIĘ POZYSKAĆ UNIJNE DOTACJE[/link][/b]