[b]Potwierdził to dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji nr ITPB2/436-190/09/IL.[/b]
Z pytaniem zwrócił się podatnik zatrudniony na umowę o pracę w firmie swojej siostry, która – ze względu na prywatne plany – chce mu ją podarować. Darowizna obejmie m.in. wyposażenie biura, samochód ciężarowy, towary handlowe, należności i zobowiązania, a także gotówkę w kasie i banku.
Wnioskodawca zamierza rozpocząć własną działalność gospodarczą, zarejestrować się jako czynny podatnik VAT, prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów oraz – podobnie jak siostra – płacić 19-proc. podatek liniowy. Pyta, czy będzie musiał zapłacić podatek od spadków i darowizn.
Dyrektor bydgoskiej Izby Skarbowej napisał w odpowiedzi, że zbycie przedsiębiorstwa podlega zasadzie swobody umów. Można więc zostać właścicielem firmy na podstawie np. umowy sprzedaży, zamiany lub darowizny.
Zgodnie z art. 4a ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=6D6BA5DB1432C53DD298D7AFD5692E18?id=314797]ustawy o podatku od spadków i darowizn[/link] z daniny tej zwolnione są rzeczy lub prawa majątkowe otrzymane od małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, ojczyma i macochy oraz rodzeństwa, jeżeli obdarowany spełni dwa inne wymogi.
[b]Po pierwsze[/b] – musi zgłosić ten fakt fiskusowi w ciągu sześciu miesięcy. Jeśli tego nie dopilnuje, zapłaci podatek.
[b]Po drugie[/b] – jeśli otrzyma pieniądze, musi to potwierdzić dowodem wpłaty na rachunek bankowy, rachunek prowadzony przez SKOK lub przekazem pocztowym. Do zgłoszenia służy formularz SD-Z2.
Nie zawsze jednak darowiznę się zgłasza. Nie trzeba tego robić, gdy wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w ciągu pięciu lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, nie przekracza 9637 zł. [b]Nie trzeba też informować fiskusa, gdy darowizna przekazana jest w formie aktu notarialnego, bo tym zajmuje się notariusz[/b].
Jak czytamy w interpretacji, przepisy nie wyszczególniają ani rodzaju czy charakteru podarowanych składników majątku objętych zwolnieniem, ani też sposobu czy czasu ich użytkowania. Nie ma więc znaczenia, jaki majątek będzie przedmiotem darowizny.
Oznacza to, że przedsiębiorstwo otrzymane od siostry będzie zwolnione z daniny, jeżeli wnioskodawca spełni wymienione w ustawie warunki.