Za przeprowadzanie konkursów o unijne pieniądze dla firm odpowiada w tym regionie Małopolskie Centrum Przedsiębiorczości. Ogłoszony nabór wniosków dotyczy tzw. działania 2.1 regionalnego programu operacyjnego „Rozwój i podniesienie konkurencyjności przedsiębiorstw” i jego schematu A „Bezpośrednie wsparcie inwestycji w MSP”.
Chociaż generalnie jest ono adresowane do małych oraz średnich firm, to tym razem nabór wniosków został ograniczony wyłącznie do tych pierwszych. Dofinansowaniu będą podlegać projekty inwestycyjne przyczyniające się do poprawy konkurencyjności firmy, a związane z unowocześnieniem sposobu jej działania, jak i oferowanych usług lub wyrobów.
[srodtytul]Rozwiń swoją produkcję[/srodtytul]
Podnoszenie konkurencyjności może być różnie rozumiane oraz osiągane innymi środkami, w szczególności poprzez:
- rozbudowę i nabycie przedsiębiorstwa,
- działania mające na celu dokonywanie zasadniczych zmian produkcji bądź procesu produkcyjnego,
- zmianę stosowanych rozwiązań produkcyjnych, technologicznych, organizacyjnych na sprzyjające poprawie środowiska naturalnego oraz BHP,
- unowocześnienie wyposażenia niezbędnego do prowadzenia działalności gospodarczej przedsiębiorstwa,
- zmianę wyrobu i usługi, w tym także zmianę w sposobie świadczenia usług,
- modernizację środków produkcji.
Kierując się tym wykazem, śmiało da się stwierdzić, że projektem kwalifikującym się do wsparcia będzie ten zakładający nabycie nowoczesnych środków trwałych (maszyn, urządzeń, linii produkcyjnych, wyposażenia IT itp.).
Oczywiście to, że projekt sam w sobie kwalifikuje się do wsparcia, nie oznacza jeszcze, że uzyska dofinansowanie. O tym decyduje jego wartość dodana, czyli to, w jakim stopniu jego realizacja poprawia pozycję konkurencyjną firmy, a nawet przyczynia się do rozwoju lokalnej i regionalnej gospodarki. Innymi słowy celem takiego projektu powinno być nie jakiekolwiek, ale zasadnicze zmienienie sposobu produkcji.
Jeszcze lepiej, jeżeli dodatkowo inwestycja wiązałaby się z wprowadzeniem nowego (innowacyjnego) produktu lub usługi oraz pozytywnie wpływała na środowisko naturalne. Wtedy wniosek uzyska dużo punktów decydujących o przyznaniu dotacji.
[srodtytul]Kryteria wyboru[/srodtytul]
Wszystkie zapisy we wniosku o dofinansowanie oraz dołączonym do niego biznesplanie podlegają weryfikacji oraz ocenie. Do dokonania tej ostatniej służą specjalne kryteria wyboru projektów. Pomijamy te decydujące o ocenie formalnej.
Natomiast wśród tzw. kryteriów merytorycznych (decydują o ilości punktów) znajdują się m.in.:
- potencjał i doświadczenie wnioskodawcy (czy firma poradzi sobie i ma wystarczające zasoby ludzkie i techniczne do realizacji projektu. Warto pamiętać, że przy ocenie tego kryterium mogą być przez oceniających brane pod uwagę indywidualne doświadczenia kluczowych osób w przedsiębiorstwie. Warto je zatem wykazać w dokumentacji),
- lokalizacja projektu (punktacja będzie przyznawana w zależności od lokalizacji projektu oraz wskaźnika przedsiębiorczości na danym obszarze, im mniejszy wskaźnik przedsiębiorczości, tym więcej dodatkowych punktów – patrz ramka),
- zakres korzyści osiągniętych w wyniku realizacji inwestycji (ocenie będzie podlegać uzasadnione wzmocnienie konkurencyjności firmy, pod uwagę będą brane efekty finansowe, ich założenia oraz wiarygodność, w tym sposób wyliczenia),
- innowacyjny charakter projektu (badane jest, czy zjawisko to dotyczy skali firmy, gospodarki lokalnej czy regionalnej. Pod uwagę brana jest także współpraca z sektorem badawczo-rozwojowym),
- realizacja polityki horyzontalnej UE (ocenie poddawany jest wpływ projektu na równość szans oraz zrównoważony rozwój i propagowanie ochrony oraz poprawy środowiska. Dodatkowe punkty uzyska wnioskodawca, którego projekt zakłada wprowadzenie rozwiązań prośrodowiskowych dotychczas niestosowanych w danej firmie),
- zatrudnienie (czy projekt przyczyni się do zachowania dotychczasowego poziomu zatrudnienia, czy jego podniesienia),
- gotowość projektu do realizacji (ocenie poddawana jest dokumentacja świadcząca o możliwości szybkiego rozpoczęcia realizacji inwestycji, w szczególności posiadania wszystkich dokumentów niezbędnych do jej rozpoczęcia (4 pkt). Jeżeli projekt znajduje się w fazie analiz i studiów – 0 pkt).
[srodtytul]Dokąd z podaniem[/srodtytul]
Wnioski o dofinansowanie przyjmuje Małopolskie Centrum Przedsiębiorczości. Należy je dostarczyć do zespołu wyboru projektów, pokój nr 112, ul. Kordylewskiego 11, 31-542 Kraków.
Przedsiębiorcy mają na to czas do 19 maja. Maksymalny udział dofinansowania w wydatkach kwalifikowanych wynosi 40 proc., za wyjątkiem inwestycji realizowanych w powiatach: brzeskim, dąbrowskim, gorlickim, limanowskim, nowosądeckim, proszowickim oraz tarnowskim, gdzie może wynieść 45 proc.
Jednocześnie minimalna wartość dotacji to 100 tys. zł., a maksymalna została przyjęta na poziomie miliona zł. Ogłoszenie o konkursie oraz jego regulamin znajdują się na stronie www.mcp.malopolska.pl. Dodatkowe informacje można uzyskać pod nr. tel. (012) 37 69 191 oraz drogą elektroniczną – e-mail: [mail=info@mcp.malopolska.pl]info@mcp.malopolska.pl[/mail].
[ramka][b]Za lokalizację inwestycji dodatkowe punkty[/b]
Za umiejscowienie inwestycji powiaty otrzymają:
[b]4 pkt[/b] – dąbrowski, tarnowski,
[b]3 pkt[/b] – brzeski, gorlicki, limanowski, nowosądecki, proszowicki,
[b]2 pkt[/b] – bocheński, miechowski, nowotarski,
[b]1 pkt[/b] – miasto Tarnów, powiaty: chrzanowski, krakowski, myślenicki, oświęcimski, suski, wadowicki, wielicki.[/ramka]
[ramka][b]Pomoc tylko dla małych[/b]
Mała firma to taka, która zatrudnia nie więcej niż 49 osób i której dane finansowe odpowiadają przyjętym kryteriom. I tak roczny obrót i/lub całkowity bilans roczny nie mogą przekraczać równowartości 10 mln euro. Przy tym rozróżnienie pomiędzy mikro a małą firmą może opierać się na ilości pracowników albo danych finansowych.
Te najmniejsze charakteryzują się zatrudnieniem poniżej 10 osób oraz obrotami i bilansem poniżej 2 mln euro. Jeżeli zatem firma zatrudnia np. osiem osób (czyli pod względem pierwszego kryterium plasuje się jako mikro), ale uzyskuje przychody ze sprzedaży towarów i usług na poziomie 2,5 mln euro oraz suma jej aktywów wynosi 3 mln euro, to będzie ona małym przedsiębiorstwem.
Natomiast gdy firma ma obroty roczne na poziomie 1,5 mln euro oraz bilans roczny 1,8 mln euro (czyli wg kryteriów finansowych jest mikrofirmą), ale zatrudnia 12 pracowników, to także będzie małym przedsiębiorcą.
Z kolei mikroprzedsiębiorstwo, w którym np. 60 proc. udziałów posiada inna mała firma, będzie mogło w tym konkursie wystartować (o ile po odpowiednim zsumowaniu danych o zatrudnieniu i tych finansowych obu podmiotów będzie spełniać kryteria małego przedsiębiorstwa).[/ramka]