Spotkanie odbędzie się 23 kwietnia w siedzibie Ministerstwa Gospodarki. W jego trakcie omówione zostaną zagadnienia związane z możliwościami ubiegania się o dofinansowanie w ramach poddziałania 6.2.2 „Wsparcie działań studyjno-koncepcyjnych w ramach przygotowania terenów inwestycyjnych dla projektów inwestycyjnych”.
Celem tego działania jest finansowo wesprzeć te samorządy, które planują przygotować strefę inwestycyjną dla krajowych i/lub zagranicznych podmiotów. Dzięki temu 85 proc. kosztów takiego projektu mogą sfinansować środki unijne.
Warto zaznaczyć, że nie chodzi tu o finansowanie „twardych” wydatków związanych np. z uzbrojeniem terenu, budową dróg dojazdowych, lecz wydatków związanych z pierwszą fazą, czyli samym planowaniem takiego przedsięwzięcia. Ponadto projekty przygotowania terenów inwestycyjnych, zgodnie z wymogami poddziałania 6.2.2, muszą obejmować obszar co najmniej 40 hektarów.
[srodtytul]Co daje poddziałanie 6.2.2[/srodtytul]
Zatem o jakie wydatki tutaj chodzi? Dofinansowanie będzie udzielane, zgodnie z nazwą działania, na projekty dotyczące działań studyjno-koncepcyjnych w ramach przygotowania terenów inwestycyjnych, a obejmujące (w zależności od zapotrzebowania):
- opracowania dotyczące koncepcji zagospodarowania terenu, w tym ocenę stanu infrastruktury technicznej, analizę kosztową uzbrojenia,
- opracowania dotyczące kompleksowych badań geotechnicznych, w tym określenia warstw geologicznych, nośności gruntu, poziomu lustra wód gruntowych,
- opracowanie studium wykonalności, w tym raportu o barierach inwestycyjnych,
- opracowanie informacji o klimacie inwestycyjnym dla danej lokalizacji,
- opracowanie harmonogramów procesu inwestycyjnego,
- dokumentację techniczną i projektowo-budowlaną związaną z uzbrojeniem terenu pod inwestycje,
- analizy formalnoprawne nieruchomości,
- analizy kosztowe makroniwelacji,
- raporty o oddziaływaniu na środowisko naturalne,
- projekty doradczo-promocyjne, w tym działania rozpoznawcze w ocenie możliwości utworzenia terenu inwestycyjnego dla danej lokalizacji oraz opracowanie informacji o utworzonym terenie inwestycyjnym.
O środki na takie zadania mają prawo ubiegać się jednostki samorządu terytorialnego oraz ich grupy lub związki oraz stowarzyszenia i porozumienia JST.
[srodtytul]Cel seminarium[/srodtytul]
Uczestnicy spotkania informacyjnego zapoznają się z tajnikami aplikowania o środki oraz zmianami, jakie zaszły w tym zakresie w porównaniu z wymogami obowiązującymi do końca ubiegłego roku.
[b]Zaprezentowane zostaną również zasady kwalifikowania kosztów, sposób przygotowania wniosku o dofinansowanie, kryteria oceny wniosku, umowa na realizację projektu, wniosek beneficjenta o płatność oraz kontrola realizacji umowy. [/b]
Zagadnienia zostaną zatem potraktowane całościowo, od momentu aplikowania o środki, przez okres realizacji projektu, po jego prawidłowe rozliczenie i uzyskanie refundacji wydatków. Teoretyczne wywody zostaną wzbogacone przykładami z życia.
W trakcie konferencji zostaną bowiem zaprezentowane przykłady i doświadczenia Stargardu Szczecińskiego oraz Torunia, które ze środków finansowych działania 6.2.2 już skorzystały.
[srodtytul]Gdzie i kiedy[/srodtytul]
Jak już zostało wspomniane, [b]spotkanie odbędzie się 23 kwietnia (piątek) w godz. 11.00 – 15.15 w siedzibie Ministerstwa Gospodarki w Warszawie, plac Trzech Krzyży 3/5, wejście główne (sala A+B+C). Konferencja zostanie poprowadzona przez pracowników Departamentu Wdrażania Programów Operacyjnych. [/b]
Osoby zainteresowane udziałem (maksymalnie dwoje uczestników z jednej instytucji) muszą przesłać zgłoszenie drogą elektroniczną na adres:[mail=janusz.stec@mg.gov.pl] janusz.stec@mg.gov.pl[/mail] lub faksem na numer: 022 693 40 55. Formularz zgłoszeniowy znajduje się na stronie[link=http://www.mg.gov.pl/fundusze/POIG/aktualnosci] www.mg.gov.pl/fundusze/POIG/aktualnosci[/link].Takie zgłoszenie należy przesłać do 14 kwietnia.
[srodtytul]Dalsza pomoc z RPO[/srodtytul]
W tym miejscu warto przypomnieć, że wsparcie na projekty inwestycyjne nie kończy się na programie „Innowacyjna gospodarka” i jego działaniu 6.2.2. Takie projekty finansują także regionalne programy operacyjne, czyli te realizowane indywidualnie w każdym województwie.
Co więcej, środki w nich zapisane wspierają nie tylko etapy koncepcji i planów, lecz także, a może nawet przede wszystkim, etapy rzeczywistego przygotowania terenów inwestycyjnych. To z nich samorządy mogą pozyskać dofinansowanie na budowę dróg dojazdowych, infrastrukturę, prowadzenia prac budowlanych, przyłączenie mediów (woda, elektryczność, gaz).
Tym samym skutecznie wykorzystując oba te instrumenty, gminy, powiaty lub ich stowarzyszenia mogą znacząco ograniczyć koszty związane z profesjonalnym przygotowaniem terenu pod inwestycje. A to może przecież decydować o szansach rozwojowych lokalnej lub regionalnej gospodarki.
Przyciągnięcie inwestycji, czy to krajowej czy zagranicznej, to przecież szansa na nowe miejsca pracy, utworzenie łańcucha poddostawców lub usługodawców dla głównego inwestora, większe dochody podatkowe dla gminnego budżetu. Warto więc walczyć o inwestorów, a jednym z argumentów za ich przyciągnięciem może być właśnie dobry teren inwestycyjny.
[ramka][b]Co decyduje o napływie inwestycji [/b]
Przedstawiamy państwu listę czynników – uszeregowaną od najważniejszych do mniej istotnych – decydujących o wyborze miejsca lokalizacji inwestycji przez zagranicznych przedsiębiorców. Oto ona:
- przejrzystość i stabilność środowiska politycznego, prawnego i przepisów,
- infrastruktura transportowa i logistyczna
- infrastruktura telekomunikacyjna,
- potencjalny wzrost produkcyjności,
- koszty pracy,
- opodatkowanie firm,
- poziom umiejętności pracowników lokalnych,
- rynek wewnętrzny kraju lub regionu,
- elastyczność kodeksu pracy,
- stabilność klimatu społecznego i środowiska,
- dostępność i jakość badań i rozwoju,
- wyniki kraju pod względem zrównoważonego rozwoju,
- język lokalny, kultura i wartości,
- jakość życia,
- dostęp do lokalnych inwestorów finansowych,
- pomoc, subsydia i wsparcie
[i]źródło: Badanie atrakcyjności inwestycyjnej Europy 2008, raport Ernst & Young[/i]. [/ramka]