To poważny problem, szczególnie że na wyższych uczelniach wielkimi krokami zbliża się sesja egzaminacyjna.

Przepisy regulujące uprawnienia pracowników w czasie szkoleń współfinansowanych przez pracodawców tracą moc 11 kwietnia 2010 r. Pracownik, który po tej dacie podpisze umowę szkoleniową z pracodawcą, nie będzie miał podstaw, aby domagać się urlopu przed egzaminami.

Takie są skutki [b]wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 31 marca 2009 r. (sygn. K 28/08)[/b], w którym sędziowie uznali, że art. 103 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=CB72FD3BF6C2338EC7D57A200C260B52?id=76037]kodeksu pracy[/link] i [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=D746B8C9BE5856ED5274636EC8EB4E15?id=72344]rozporządzenie ministra edukacji narodowej oraz ministra pracy i polityki socjalnej z 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych[/link] nie spełniają wymagań stawianych przez konstytucję - czytaj artykuły [link=http://www.rp.pl/artykul/90845,284675_Przepisy_o_szkoleniach_sa_niekonstytucyjne.html]"Przepisy o szkoleniach są niekonstytucyjne”[/link], [link=http://www.rp.pl/artykul/90845,285393_Firmy_nie_powinny_wstrzymywac_szkolen.html]"Firmy nie powinny wstrzymywać szkoleń"[/link] i [link=http://www.rp.pl/artykul/90845,406755_Szkolenia_po_zmianach_beda_mniej_korzystne.html]"Szkolenia po zmianach będą mniej korzystne”[/link].

Mimo formalnych niezgodności z konstytucją gwarantowały one nawet do 28 dni urlopu szkoleniowego przed egzaminami końcowymi osobom, które na podstawie skierowania z zakładu pracy podjęły naukę na uczelni wyższej w systemie studiów zaocznych.

Przygotowana przez Senat nowela nie jest już taka korzystna. Ograniczyła wymiar urlopu szkoleniowego do 21 dni, bez względu na rodzaj studiów - czytaj artykuł [link=http://www.rp.pl/artykul/56010,415988_Senat_doprecyzuje_opodatkowanie_szkolen.html]"Senat doprecyzuje opodatkowanie szkoleń”[/link].

Pozostałe regulacje pozostaną praktycznie bez zmian.

[srodtytul] Okres przejściowy[/srodtytul]

Problem jednak w tym, że [b]nowela wejdzie w życie z kilkumiesięcznym opóźnieniem.[/b] Eksperci przewidują, że do czasu uchwalenia nowych przepisów znacznie zmniejszy się liczba pracowników kierowanych na naukę. Nikt nie jest bowiem w stanie przewidzieć, jaki ostatecznie kształt przybiorą nowe przepisy.

[b]Może być także problem z wypłatą wynagrodzenia w czasie urlopów szkoleniowych. Jeśli nie będzie podstawy w przepisach, czy pracodawca będzie mógł zaliczyć takie wydatki do kosztów prowadzonej działalności gospodarczej?[/b]

– Mimo że przepisy przewidujące uprawnienie pracowników do urlopu szkoleniowego tracą moc, nie powinno być problemów z zaliczaniem wydatków związanych z ich nauką do kosztów prowadzonej działalności – uspokaja Anna Misiak, doradca podatkowy z kancelarii MDDP. – Istotne jest wykazanie związku przyczynowego między wydatkami a osiąganymi przychodami z tej działalności, podnoszenie kwalifikacji pracowników zaś pozostaje w takim związku. Poza tym takie wydatki nie zostały wymienione w katalogu negatywnym kosztów podatkowych, zawartym w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT.

[srodtytul]Skąd opóźnienie[/srodtytul]

Choć Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej prace nad nowelizacją ustawy podjęło praktycznie od razu po wyroku TK kwestionującym dotychczasowe przepisy, nie udało się ich zakończyć na czas.

Kontrowersje wzbudziły propozycje rządu. Projekt przewidywał mianowicie znaczne ograniczenie swobody stron w kształtowaniu uprawnień. Wprowadzenie obowiązku szkolenia nawet w weekendy (odmowa mogłaby oznaczać dla pracownika zwolnienie) nie spodobało się związkom zawodowym. Pracodawcy byli natomiast przeciwni obowiązkowi pokrycia wszystkich kosztów takiego szkolenia.

Projekt spotkał się więc z dużym oporem partnerów społecznych i utknął na etapie konsultacji. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej nie zarzuciło jednak prac nad gruntowną reformą systemu szkolenia pracowników.

[b]Zobacz - [link=http://www.rp.pl/artykul/119307,451664_Stanowisko_Ministerstwa_Finansow_w_sprawie_otrzymywania_przez_pracownika_swiadczen_w_zwiazku_z_podnoszeniem_kwalifikacji_zawodowych.html]Stanowisko Ministerstwa Finansów w sprawie otrzymywania przez pracownika świadczeń w związku z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych[/link][/b]

[b]Czytaj też artykuł [link=http://www.rp.pl/artykul/90845,451562_Co_dalej_ze_zwolnieniem_dla_szkolen.html]"Czy pracownik nadal będzie się kształcić na koszt pracodawcy, nie płacąc podatku”[/link][/b]

[ramka][b]Komentuje Stanisław Szwed, sejmowy sprawozdawca zmian w kodeksie pracy: [/b]

Na dzisiejszym posiedzeniu Sejmu odbędzie się drugie, a jutro trzecie czytanie nowelizacji kodeksu pracy. Projekt powinien trafić więc niebawem do Senatu, a później do podpisu prezydenta. W optymistycznym wariancie, jeśli nie zostaną zgłoszone dodatkowe poprawki, nowe przepisy powinny wejść w życie już w czerwcu. Z zapewnień, jakie usłyszeliśmy od przedstawicieli Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej obecnych na posiedzeniach naszej komisji, a także ekspertów Biura Legislacyjnego Sejmu, wynika, że pracownicy, którzy podpisali już umowy szkoleniowe, nie powinni mieć kłopotów z wykorzystaniem urlopu przed egzaminami, w okresie gdy nie będzie żadnych przepisów regulujących ich uprawnienia.[/ramka]