[b]Pracownik spóźnił się do pracy trzy godziny, przez co nie był na spotkaniu z klientem, na którym jego obecność była niezbędna. Nie uprzedził, że nie stawi się w firmie na czas. A kiedy już przybył do biura, wyglądał na osobę, która całą noc nie spała i spożywała alkohol. Nie wyjaśnił powodów takiego zachowania. Chcemy nałożyć na niego karę porządkową. Czy podwładny może się o tym dowiedzieć z naszego intranetu?[/b]

[b]Nie.[/b] Pracodawca za przewinienia określone w art. 108 kodeksu pracy, w tym za nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy oraz stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwości, może nałożyć karę porządkową.

Jej wymierzenie musi jednak nastąpić zgodnie z procedurą przewidzianą w kodeksie pracy. Przede wszystkim jest ograniczone czasowo.

Kara nie może być bowiem zastosowana po upływie dwóch tygodni od powzięcia wiadomości o naruszeniu obowiązku pracowniczego i po upływie trzech miesięcy od tego naruszenia.

Kara może być zastosowana tylko po uprzednim wysłuchaniu pracownika, a zatem nie przez poinformowanie o tym na forum, jakim jest lokalna sieć – intranet.

Co więcej, pracodawca nie ma możliwości podania do wiadomości załogi faktu ukarania pracownika karą porządkową (tak też Józef Iwulski [w:] Józef Iwulski, Walerian Sanetra, „Komentarz do kodeksu pracy”, Warszawa 2009).

O zastosowanej karze szef zawiadamia pracownika na piśmie. Wskazuje przy tym rodzaj naruszenia obowiązków pracowniczych i datę dopuszczenia się tego naruszenia. Informuje także o prawie zgłoszenia sprzeciwu i terminie jego wniesienia.

Odpis zawiadomienia składa się do akt osobowych pracownika. Zamieszcza się go w części „B” teczki personalnej. Bez pisemnego zawiadomienia pracownika o ukaraniu kara porządkowa nie istnieje.

[i]Podstawa prawna:

– art. 108 – 110 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B5E347C50E4D2860978BAD3D891C7A48?n=1&id=76037&wid=337521]kodeksu pracy (tekst jedn. DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.)[/link][/i]