[b]Telepracownik zamierza użytkować własny sprzęt komputerowy niezbędny do wykonywania pracy w lokalu mieszkalnym będącym współwłasnością małżeńską.

Ponieważ do wykonywania telepracy niezbędny jest stały szerokopasmowy dostęp do Internetu, zamierza się rozliczać z pracodawcą za ponoszone koszty w ramach wykonywania telepracy oraz związane z nią wydatki poprzez zwrot proporcjonalnie poniesionych opłat za mieszkanie i prąd (w wysokości 1/3) oraz połączeń telefonicznych (stacjonarnych i komórkowych) według billingu, podłączenia do Internetu oraz zwrot za wszelki nabyty sprzęt biurowy – komputer, drukarkę, papier, tusz.

Zwrot ten stanowić będzie ekwiwalent pieniężny. Jakie będzie to miało skutki w podatku dochodowym?[/b]

Refundacja telepracownikowi kosztów związanych z zapewnieniem łącza internetowego, używania prywatnego telefonu stacjonarnego, komórkowego (na podstawie billingów), komputera i drukarki będących własnością telepracownika oraz zwrot kosztów związanych z zakupem komputera, drukarki, materiałów biurowych, jak również refundacja częściowych kosztów dotyczących opłat za mieszkanie i elektryczność stanowi przychód w rozumieniu ustawy o PIT.

Na podstawie jednak art. 21 ust. 1 pkt 13 ustawy [b]wolne od podatku dochodowego są ekwiwalenty pieniężne za używane przez pracowników przy wykonywaniu pracy narzędzia, materiały lub sprzęt stanowiące ich własność[/b].

Jeśli zatem telepracownik otrzyma ekwiwalent w pieniądzu, jego kwota będzie odpowiadać poniesionym przez niego wydatkom, narzędzia, materiały lub sprzęt są własnością pracownika i są wykorzystywane przy wykonywaniu pracy na rzecz pracodawcy – kwota wypłaconego ekwiwalentu korzysta ze zwolnienia od podatku.

Potwierdza to interpretacja [b]Izby Skarbowej w Warszawie z 9 lutego 2009 r. (IPPB2/415-1553/08-2/MK).[/b]

Izba zaznaczyła jednak, że aby zwolnienie miało zastosowanie, konieczne jest, by wysokość ekwiwalentu odzwierciedlała wydatki poniesione na ten cel. „Podstawą wypłaty ekwiwalentu będą dowody potwierdzające i dokumentujące wykorzystywanie prywatnych urządzeń na rzecz pracodawcy.

Powyższym celom służą faktura oraz wydruk połączeń telefonicznych (billingi), którego uzyskanie pozwala na wyeliminowanie rozmów prywatnych telepracownika” – czytamy w interpretacji.

Co się zaś tyczy refundacji kosztów nabycia sprzętu komputerowego i drukarki oraz częściowych kosztów dotyczących opłat za mieszkanie i elektryczność, to ich refundacja będzie stanowiła u telepracownika przychód ze stosunku pracy, zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o PIT. Przychód ten będzie podlegał opodatkowaniu łącznie z innymi składnikami wynagrodzenia.

[i]Podstawa prawna:

– [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=80474]ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.)[/link][/i]