[b]- Ważne orzeczenie lekarza orzecznika ZUS o częściowej niezdolności do pracy (dawna III grupa inwalidzka) wydane w okresie od 1 stycznia do 16 sierpnia 1998 r. jest traktowane do upływu ważności na równi z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności (art. 5 pkt 3 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=774A6C591B871904FCEFDCBDAD00CB2A?id=257066]ustawy o rehabilitacji[/link]). A jak traktować orzeczenia ZUS wydane w tym okresie, ale dotyczące całkowitej niezdolności do pracy?[/b]
Orzeczenia o niezdolności do pracy należy przekładać na orzeczenia o stopniu niepełnosprawności zgodnie z art. 5 ustawy o rehabilitacji. Przepis ten w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia do 16 sierpnia 1998 r. zakładał bardziej liberalne podejście do tego procesu niż obecnie.
I tak orzeczenia o całkowitej niezdolności do pracy oraz o całkowitej niezdolności do pracy z niezdolnością do samodzielnej egzystencji przekładały się na orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, orzeczenie o częściowej niezdolności do pracy – na orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, a orzeczeniu o lekkim stopniu niepełnosprawności odpowiadało orzeczenie o celowości przekwalifikowania zawodowego.
Orzeczenia o niezdolności do pracy wydane w późniejszym okresie przekładają się na orzeczenia o stopniu niepełnosprawności znacznym (orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji), umiarkowanym (orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy) lub lekkim (orzeczenie o częściowej niezdolności do pracy).
Procedura „przekładania” ma się odbywać z poszanowaniem praw nabytych, a więc na takich zasadach jak te, które obowiązywały w dniu ich wydania. Oznacza to, że jeżeli orzeczenie o częściowej niezdolności do pracy zostało wydane w okresie 1 stycznia – 16 sierpnia 1998 r. i jest w dalszym ciągu ważne, tzn. nie wygasło, to czytelnik może pracownika, na podstawie orzeczenia, którym się legitymuje, zaliczyć do osób niepełnosprawnych o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.
Jeżeli z kolei czytelnik będzie miał ważne orzeczenie ZUS wydane w tym samym okresie, ale dotyczące całkowitej niezdolności do pracy, to będzie je mógł przełożyć na znaczny stopień niepełnosprawności
[i]Autorka jest dyrektorem ds. dofinansowań w firmie Ogólnopolska Baza Pracodawców Osób Niepełnosprawnych[/i]