Zgodnie z polityką unijną większość środków, które są dostępne w postaci funduszy strukturalnych, powinna trafić do firm należących do sektora MSP. Dlatego to głównie do nich kierowane są tzw. regionalne programy operacyjne.
W każdym z nich jest z reguły kilka działań dedykowanych firmom. W zależności od rodzaju inwestycji, jaką przedsiębiorca planuje przeprowadzić, należy sięgnąć do odpowiedniego działania. Inne może bowiem wspierać projekty polegające na wprowadzaniu nowoczesnych technologii, inne np. udział w targach lub misjach zagranicznych, jeszcze inne – firmy z branży turystycznej.
[srodtytul]Procedura składania wniosków[/srodtytul]
Złożenie wniosku do błędnie wybranego działania, a w związku z tym i konkursu, spowoduje jego odrzucenie z przyczyn formalnych. Aby zatem wybrać to odpowiednie, warto dokładnie przestudiować tzw. uszczegółowienia programów. Przy opisie każdego działania znajduje się lista przykładowych projektów. Na tej podstawie można się zorientować, czy nasza inwestycja (pomysł) kwalifikuje się do wsparcia.
Następnie należy spojrzeć na wymagania dotyczące minimalnej i maksymalnej wartości projektu. Ta wiedza da nam odpowiedź na pytanie, czy dany projekt można sfinansować z jednego z programów krajowych, jakim jest np. „Innowacyjna gospodarka” lub „Infrastruktura i środowisko”, czy należy sięgnąć właśnie po jeden z programów regionalnych.
Kolejny krok to sprecyzowanie kategorii tzw. beneficjentów działania. Ta pozycja wskazuje, jakie firmy mają prawo ubiegać się o dotację. I tak działanie może być skierowane wyłącznie do mikroprzedsiębiorców lub do małych i średnich firm. Czasem istotne znaczenie będzie miało to, jak długo firma działa na rynku.
Istnieją bowiem kategorie wsparcia przewidziane np. dla firm działających dłużej niż rok lub dwa czy dla tych, które dopiero rozpoczęły działalność gospodarczą. Przykładowo ten właśnie czynnik decyduje, do jakiego programu sięgnąć w razie wdrażania projektów związanych z tzw. e-usługami (dla nowych firm właściwa jest „Innowacyjna gospodarka”, dla działających dłużej – programy regionalne).
Wybór programu regionalnego jako właściwego determinuje miejsce realizacji projektu. Innymi słowy firma działająca na terenie województwa śląskiego i tam zamierzająca przeprowadzić swój projekt nie może sięgnąć po środki programu lubuskiego. Musi go sfinansować z programu właściwego dla swojego województwa. Jednak gdyby zdecydowała się na realizację projektu na innym terenie, taka możliwość oczywiście się pojawi.
Ze względu na różną wysokość dotacji obowiązującą w poszczególnych województwach warto czasem przeanalizować perspektywę przeniesienia inwestycji do innego regionu. Natomiast wybór programu krajowego wiąże się z tym, że inwestycję wolno zrealizować na terenie dowolnie wybranego województwa, ale także w tym przypadku trzeba się liczyć z różnym poziomem dotacji w zależności od miejsca realizacji. Poniżej prezentujemy wybrane działania programów proponujących dotacje na różne kategorie inwestycji.
[srodtytul]Wymagania środowiska[/srodtytul]
Jednym z celów funduszy unijnych jest ochrona środowiska. W wypadku firm może to polegać na wspieraniu inwestycji przyczyniających się do wprowadzania oszczędności (energii, surowców, materiałów itp.), stosowania tzw. najlepszych dostępnych praktyk oraz zmierzających do redukcji ilości wytwarzanych odpadów.
Inwestycje o dużej wartości wspiera program „Infrastruktura i środowisko”. W szczególności w grę wchodzi tu działanie 4.1 „Wsparcie systemów zarządzania środowiskowego”.
Te mniejsze da się sfinansować z programów wojewódzkich. W każdym z nich mogą istnieć nieco inne kryteria oceny lub dostępności (wynikające np. z minimalnej lub maksymalnej wartości projektu). I tak firmy powinny sięgnąć odpowiednio do następujących działań:
dolnośląskie – 1.1 Schemat F,
kujawsko-pomorskie – 5.3,
lubelskie – 1.4 A,
lubuskie – 2.2,
łódzkie – 3.2,
małopolskie – 2.1,
mazowieckie – 1.8,
opolskie – 1.3.2,
podkarpackie – 1.1,
podlaskie – 1.4,
pomorskie – 1.1,
śląskie – 1.2,
świętokrzyskie – 1.1,
warmińsko-mazurskie – 1.1.5,
wielkopolskie – 1.1,
zachodniopomorskie – 1.1.4.
[srodtytul]Na zieloną energię[/srodtytul]
Jednym z kierunków wsparcia jest zwiększenie ilości energii wytwarzanej ze źródeł odnawialnych. To, z jakiego programu finansować taką inwestycję, znowu zależeć będzie przede wszystkim od jej wartości.
Dla tych największych (minimalna wartość 20 mln zł) właściwy będzie program „Infrastruktura i środowisko” oraz jego działanie 9.4 „Wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych”. Za nabór wniosków odpowiada Instytut Paliw i Energii Odnawialnej.
Dla projektów o mniejszej wartości wsparcia ponownie szukamy w regionach. Zostało ono przewidziane w następujących działaniach: dolnośląskie – 5.1, lubelskie – 1.4 B, lubuskie – 3.2, łódzkie – 2.9, małopolskie – 7.2, mazowieckie – 4.3, pomorskie – 1.1, śląskie – 1.2, warmińsko-mazurskie – 6.2.1, wielkopolskie – 3.7, zachodniopomorskie – 4.1 (wyłącznie dla dużych firm).
[srodtytul]E-biznes[/srodtytul]
Dla firm zainteresowanych rozwojem usług elektronicznych też jest zarezerwowany kawałek unijnego tortu. Mikro- i małe przedsiębiorstwa rozpoczynające dopiero działalność sięgają po działanie 8.1 PO „Innowacyjna gospodarka”.
Natomiast te, które działają na rynku ponad 12 miesięcy, oraz wszystkie firmy średniej wielkości powinny sięgnąć po programy regionalne. Wsparcie tzw. e-biznesu przewidują następujące działania:
dolnośląskie – 1.1 B,
kujawsko-pomorskie – 4.3,
lubelskie – 1.2 i 1.3,
lubuskie – 2.1 i 2.2,
łódzkie – 4.3,
małopolskie – 2.1,
mazowieckie – 2.3,
opolskie – 1.1.2 i 1.3.2,
podkarpackie – 1.1,
podlaskie – 1.4,
pomorskie – 1.1,
śląskie – 1.2,
świętokrzyskie – 1.1,
warmińsko-mazurskie – 7.2.2,
wielkopolskie – 1.1 i 1.2,
zachodniopomorskie – 1.1.1 i 1.1.2.
[srodtytul]Targi i misje[/srodtytul]
Istotną częścią strategii rozwoju firmy powinna być jej internacjonalizacja, czyli otwarcie na zagraniczne rynki i poszukiwanie na nich miejsca dla własnych produktów lub usług. W tym celu firma powinna stale poszukiwać nowych kontrahentów i orientować się we wszystkich zmianach zachodzących w gospodarce.
Najlepszym do tego miejscem są różnego rodzaju targi i międzynarodowe wystawy. Udział w nich da się sfinansować ze środków europejskich. Jeśli chodzi o program krajowy, takie projekty wspiera działanie 6.1 „Innowacyjnej gospodarki”, czyli tzw. paszport do eksportu. Jest ono podzielone na dwa etapy.
[b]W pierwszym przedsiębiorca ma szansę otrzymać wsparcie na opracowanie kompleksowego planu rozwoju eksportu, w drugim na realizację tego planu wybranymi narzędziami (np. przez udział w wybranych targach). [/b]
Jednak działanie 6.1 jest zarezerwowane dla firm rozpoczynających dopiero swoją przygodę z eksportem. Za jego realizację odpowiada Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Natomiast szukając pomocy w regionach, firmy powinny sięgnąć przede wszystkim po następujące działania:
dolnośląskie – 1.2 C,
kujawsko-pomorskie – 5.5,
lubelskie – 2.4 A,
lubuskie – 2.3,
łódzkie – 3.2,
mazowieckie – 1.7,
podkarpackie – 1.4,
podlaskie – 1.2.2,
pomorskie – 1.1,
śląskie – 1.2,
świętokrzyskie – 1.1,
warmińsko-mazurskie – 1.3,
wielkopolskie – 1.5,
zachodniopomorskie – 1.3.2.
[srodtytul]Badania i rozwój[/srodtytul]
Prowadzenie prac badawczych, przemysłowych i rozwój także da się sfinansować z dwóch źródeł. Jednym z nich są działania 1.4 – 4.1 programu „Innowacyjna gospodarka”.
Wsparcie składa się z dwóch etapów. W pierwszym firma otrzymuje gotówkę na prowadzenie badań aż do etapu stworzenia prototypu. Jeżeli faza badań zakończy się sukcesem i istnieje realna szansa na odniesienie sukcesu komercyjnego, firma otrzyma drugą część dotacji służącą wdrożeniu wyników badań do produkcji. Za to działanie odpowiada PARP. W przypadku tego programu firmy mają prawo sięgnąć także po działanie 4.2 „Stymulowanie działalności B+R przedsiębiorstw oraz wsparcie w zakresie wzornictwa przemysłowego”.
Także władze wojewódzkie zadecydowały o udzielaniu pomocy na tego typu projekty. W tym wypadku firmy powinny się przyjrzeć następującym działaniom:
dolnośląskie – 1.1 C,
kujawsko-pomorskie – 5.4,
lubelskie – 1.6,
lubuskie – 2.4,
łódzkie – 3.3,
małopolskie – 2.2,
mazowieckie – 1.2,
opolskie – 1.3.2,
podkarpackie – 1.3,
pomorskie – 1.2,
śląskie – 1.2.3,
świętokrzyskie – 1.1,
warmińsko-mazurskie – 1.1.8,
wielkopolskie – 1.2.
[srodtytul]Turystyka i hotelarstwo[/srodtytul]
Część województw w swoich programach wyodrębniła specjalne działania dedykowane firmom działającym w sektorze turystycznym. To szansa na sfinansowanie rozbudowy hotelu lub restauracji, podniesienie ich standardu, wprowadzenie nowych usług.
Oczywiście każdy program precyzuje, jakie projekty inwestycyjne mają największe szanse na dotacje, czyli jakie efekty powinny zostać dzięki nim osiągnięte. Wszystkie te informacje są podawane w kryteriach oceny projektów.
Szukając wsparcia, należy w pierwszej kolejności skoncentrować się na następujących działaniach:
dolnośląskie – 1.1 D,
kujawsko-pomorskie – 6.2,
lubelskie – 1.5,
łódzkie – 3.5,
małopolskie – 3.1,
mazowieckie – 6.2,
opolskie – 1.4.1,
podlaskie – 3.2,
śląskie – 3.1.1,
warmińsko-mazurskie – 2.1.1,
wielkopolskie – 6.1,
zachodniopomorskie – 6.1.1 (wyłącznie dla dużych firm).
Uwaga! Te działania, które są nastawione na wspieranie inwestycji najbardziej innowacyjnych, związanych z rozbudową przedsiębiorstwa, dywersyfikacją prowadzonej działalności, opisujemy w odrębnym artykule na str. 6 – 7.
[ramka][b]Gdzie szukać informacji w regionach[/b]
- dolnośląskie:
[link=http://www.rpo.dolnyslask.pl ]www.rpo.dolnyslask.pl [/link]oraz [link=http://www.dip.dolnyslask.pl]www.dip.dolnyslask.pl[/link]
- kujawsko-pomorskie:
[link=http://www.fundusze.kujawsko-pomorskie.pl]www.fundusze.kujawsko-pomorskie.pl[/link]
- lubelskie:
[link=http://www.rpo.lubelskie.pl ]www.rpo.lubelskie.pl [/link]oraz [link=http://www.lawp.lubelskie.pl]www.lawp.lubelskie.pl[/link]
- lubuskie:
[link=http://www.lrpo.lubuskie.pl]www.lrpo.lubuskie.pl[/link]
- łódzkie:
[link=http://www.rpo.lodzkie.pl ]www.rpo.lodzkie.pl [/link]oraz [link=http://www.cop.lodzkie.pl]www.cop.lodzkie.pl[/link]
- małopolskie:
[link=http://www.wrotamalopolski.pl]www.wrotamalopolski.pl[/link] oraz [link=http://www.mcp.malopolska.pl]www.mcp.malopolska.pl[/link]
- mazowieckie:
[link=http://www.mazowia.eu]www.mazowia.eu[/link]
- opolskie:
[link=http://www.rpo.opolskie.pl ]www.rpo.opolskie.pl [/link] oraz [link=http://www.ocrg.opolskie.pl]www.ocrg.opolskie.pl[/link]
- podkarpackie:
[link=http://www.wrota.podkarpackie.pl]www.wrota.podkarpackie.pl[/link]
- podlaskie:
[link=http://www.rpowp.wrotapodlasia.pl]www.rpowp.wrotapodlasia.pl[/link]
- pomorskie:
[link=http://www.dpr.woj-pomorskie.pl]www.dpr.woj-pomorskie.pl[/link] oraz [link=http://www.arp.gds.pl]www.arp.gds.pl[/link]
- śląskie:
[link=http://www.rpo.silesia-region.pl ]www.rpo.silesia-region.pl [/link] oraz [link=http://www.scp-slask.pl]www.scp-slask.pl[/link]
- świętokrzyskie:
[link=http://www.rpo-swietokrzyskie.pl]www.rpo-swietokrzyskie.pl[/link]
- warmińsko-mazurskie:
[link=http://www.rpo.warmia.mazury.pl ]www.rpo.warmia.mazury.pl [/link] oraz [link=http://www.wmarr.olsztyn.pl]www.wmarr.olsztyn.pl[/link]
- wielkopolskie:
[link=http://www.wrpo.wielkopolskie.pl]www.wrpo.wielkopolskie.pl[/link]
- zachodniopomorskie:
[link=http://www.rpo.wzp.pl]www.rpo.wzp.pl[/link] [/ramka]